Планираният за 15 януари протест на работодателските организации срещу високите цени на електроенергията беше отложен, съобщи Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/. Макар протестът да не се състои, работодателите подчертаха, че остават в протестна готовност, докато не бъде намерено трайно решение за компенсациите.
Небитовите потребители получаваха компенсации за разликата над 180 лева на мегаватчас. С приключването на годината обаче програмата бе спряна, създавайки несигурност за бизнеса. През миналата седмица работодателите проведоха срещи с парламентарни групи и министъра на енергетиката Владимир Малинов, като бяха дадени гаранции, че компенсациите ще продължат чрез изменения в Закона за приходите и разходите на държавата.
Според председателя на БСК Добри Митрев липсата на компенсаторен механизъм може да доведе до повишаване на цените за крайните потребители и риск от съкращения в предприятията. Той подчерта, че ситуацията засяга не само бизнеса, но и болници, училища, храмове и общини. Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов добави, че стабилността на компенсациите е ключова за повишаване на заплатите и инвестициите в икономиката.
Социалните партньори настояват компенсациите да бъдат включени директно в закона за енергетиката. Механизмът трябва да компенсира разликата над 180 лева за мегаватчас, като се премахне необходимостта от допълнителни актове на парламента или правителството при всяко покачване на цените. Докато програмата за компенсации не бъде окончателно уредена, работодателите призовават членовете си да не калкулират високите разходи за електроенергия в цените на продуктите, за да предотвратят допълнителен товар върху потребителите.
Макар протестът да е отложен, бизнесът и синдикатите поддържат натиск върху държавата за дългосрочно решение. Устойчивият механизъм за компенсации ще осигури стабилност за предприятията и защита на работните места, като същевременно облекчи икономическия натиск върху домакинствата.
От Велико Търново до Бургас – кои са най-добрите градове за живот?