Икономистът Евгений Кънев коментира във Facebook атаките по Израел на палестинската екстремистка групировка „Хамас“. Той публикува следния анализ:
„Мащабната атака срещу Израел по суша, вода и въздух е невъзможна без сателитна координация, която единствено Русия в региона може да предостави. Има много причини Русия да е заинтересована от тази война. Ето само най-важните:
- Израел има военно споразумение за защита със САЩ, което значи, че САЩ се ангажират да предоставят военна помощ на Израел – точно когато на Украйна е най-необходима.
- Срещу Израел бяха изстреляни хиляди ракети и ще са му нужни допълнителни или нови ПВО системи – точно както на Украйна в навечерието на готвената атака преди зимата срещу нейната енергийна инфраструктура.
- Вниманието на света се отклонява от Украйна към Близкия Изток, където зверствата на палестинците срещу мирното израелско население не са по-малки от на руснаците в Украйна.
- Русия вече призова двете страни за мирно уреждане на конфликта – евфемизъм в нейния речник, когато знае, че това е невъзможно. Но с това дава знак за своята геополитическа тежест в региона и че нейното участие – спомнете си тежкото й военно присъствие в съседна Сирия – е ключово.
- Москва още от 2015 г провежда официални срещи между Хамас и други терористични групировки на нейна територия – като им предоставя дипломатическа и военно-техническа помощ. Всъщност, наблюдатели казват, че куките, с които палестинците са минавали през оградите са същите като на руската гвардия.
- През последната година Кремъл наемаше палестински бойци за участие в Украйна срещу 350 щ.д. на месец.
- Москва има десетилетни връзки с арабските съседи на Израел, която разглежда като американско прокси в Близкия Изток и срещу нейните интереси там – и сега активизира своето влияние, за да открие втори фронт срещу Запада.
- Напрежението в Близкия Изток вероятно ще вдигне още повече цената на нефта – което е цел на Путин в условията на намалени добиви и постъпления в руския бюджет.
- Смазването на агресията няма как да мине без жестокости спрямо и палестинското население, което вероятно ще охлади стоплените напоследък отношения между Израел и Саудитска Арабия – ключов играч, от чиято политика Кремъл силно зависи. Да припомним, че когато Саудитска Арабия играе със САЩ – Русия потъва, както загина СССР.
Всички се удивляват как така Мосад и израелските служби не са разкрили готвената агресия. Има поне две вероятни причини:
- Цялата организация, планиране и подготовка да е извършена в Русия – където във военно време много по-трудно се пробива от чужда служба.
- Най-голямото разделение в обществото, откакто съществува държавата, причинено от корупцията на премиера Натаняху – БиБи (ББ). Който не блокира – както нашия ББ – съдебната реформа, а иска да направи такава – за да ликвидира независимия съд. С голяма вероятност неговите служби са били заети срещу неговите противници и масовите протести.
Както беше у нас през 2013-14 и 2020 г. Вие защо смятате, че нашият ББ е срещу смени в службите?
Защото във всяка една авторитарна държава, службите са основно ангажирани да опазват властта срещу “вътрешния”, а не външните врагове. Затова и нашите са много докачливи, когато някой им даде слаба оценка – заради липса на факти за хванати външни агенти, вместо “хванати” разговори на партийни централи.
Да пожелаем успех на Израел, който точно преди половин век – октомври 1973 г. – отново бе изненадан от нахъсаните от Кремъл Египет и Сирия, но ги смаза за няколко седмици.“