Когато през януари Китай прекрати продължителното затваряне на границите си, маркетинг специалистката в областта на електронната търговия от град Ханджоу, Тиани Рен споделя, че веднага е започнала да планира тиймбилдинг за 14-те си служители до Австралия с надеждата всички те да видят прочутите розови солени езера, които изглеждат толкова пленяващо в социалните медии. Вместо това обаче тя е била принудена да заведе колегите си в Нова Зеландия, след като научила, че Австралия е извадена от списъка с дестинации, одобрени от Пекин за групови пътувания в чужбина, с което на практика се прекратява продължилата две десетилетия програма, която помогна на Китай да доминира на австралийския пазар за международен туризъм.
„Обърнахме се към нашия туристически агент, но ни казаха, че Австралия вече не е включена в списъка за групови пътувания. Жалко е, че не успяхме да видим розовите езера,“, казва още Рен пред „Reuters“.
След три години на борба и силен копнеж за пътуване, дългоочакваната вълна от завръщащи се китайски туристи в Австралия в крайна сметка се оказа много по-слаба, тъй като визовите разпоредби в съчетание с относително високите разходи, липсата на редовни полети и отлива на екскурзоводи, говорещи езика мандарин, оказват силен натиск върху четвъртата по големина индустрия на Австралия.
През февруари, първият пълен месец след отварянето на границите на Китай, Австралия е регистрирала 40 430 краткосрочни посетители от Китай, сочат правителствени данни. Това е една пета от броя на посетителите през същия месец на рекордната за туризма 2019 г. Наред с това данните показват, че тя значително изостава по отношение на чуждестранни посетители в сравнение с Нова Зеландия, Обединеното кралство и САЩ.
Междувременно стана ясно, че по данни на компанията за авиационни анализи „Cirium“ през февруари полетите от континентален Китай до Австралия са били само една пета от капацитета, регистриран преди пандемията, тъй като рязко нарасналите разходи за гориво са повишили цените на билетите и са намалили търсенето. По информация на Китайския институт за изследване на изходящия туризъм, консултантска група, базирана в Германия, в същото време общият брой на преминаванията на китайските изходящи граници е достигнал едва 2/3 от нивата преди пандемията.
До момента Пекин не е посочил официална причина за прекратяването на статута на Австралия като част от схемата „статут на одобрена дестинация“, но според представители на туристическия бранш решаваща роля за това е изиграла геополитиката, тъй като отношенията между двете нации са в застой на фона на търговските им спорове и все по-изострената реторика, посветена на сигурността между Запада и Китай.
Друг решаващ фактор за настоящата ситуация е, че китайските туристи често избират чуждестранни дестинации, в които членове на семействата им учат, твърдят експерти. До 2019 г. Китай беше най-големият източник на чуждестранни студенти в Австралия, но след като Австралия отново отвори границата си през 2021 г., редиците на чуждестранните студенти се попълниха от студенти предимно от други националности.