Защо се отложи приемането на еврото у нас, което беше планирано за 1 януари 2024 година? Този въпрос стана особено актуален, след като в петък служебният министър на финасите Росица Велкова съобщи, че България няма да стане част от валутния съюз догодина.
Пред „NOVA“ старши изследователят в Института за пазарна икономика Петър Ганев коментира, че решението да не приемем еврото от 1 януари 2024 година е било очаквано. Причината за това е, че инфлацията е била твърде висока през последните месеци. Усилия наистина са били положени, но не е бил постигнат необходимия успех.
Икономистът Виктор Папазов от своя страна е категоричен, че ако България влезе в еврозоната по-рано, това ще доведе до обединяване на хората и сериозни други проблеми. Според него приемането на еврото няма нищо общо с кредитния рейтинг.
Папазов е на мнение, че от референдума за единната валута има смисъл. Той се инициира от ПП „Възраждане“, които в момента събират подписка за това.
Икономистът счита, че тук става въпрос за принципна позиция и е добре народът да бъде попитан. Нещо повече. Българите трябвало да се произнесат за това дали сме съгласни да се откажем от националния ни суверенитет. Не можело такова важно решение да бъде взето от политици, които по неговите думи нехаели.
Папазов посочи също така, че министър Велкова е трябвало да напише доклад за рисковете от влизането в еврозоната, защото позицията на Българската народна банка /БНБ/ била, че ние нито сме готови за това, нито щяло да има ползи за страната ни.
Той уточни също така, че е трябвало да бъде подготвено писмо, което е отнело две години. На втората сме влезли в чакалнята на еврозоната. А в момента страната ни се намира в технически доклад.