Мнозинството в Общински съвет-Бургас одобри отчета за разходите за дейностите по събиране, извозване, третиране и обезвреждане на отпадъци в депа или други съоръжения и поддържане на чистотата на територии за обществено ползване през 2023 година, както и План-сметката за следващата година.
Докладната записка бе внесена от кмета Димитър Николов и бе обсъдена в рамките на близо час като първа в дневния ред на днешното заседание на местния парламент. Тя бе приета с 35 гласа „за“, 11 гласа „против“ и 4 „въздържал се“.
Против отчета гласуваха съветниците от „Средна европейска класа“, „Възраждане“ и БСП, които изразиха несъгласие с аргументите относно увеличението.
В отчета за следващата година са предвидени повече средства като дейности събиране на отпадъци, миене на булеварди и почистване на сметища. За всички дейности са заложени общо 33 783 000 лева, а увеличението спрямо тази година е с 15.9%.
Разяснение относно увеличенията даде директорът на дирекция „Околна среда“ Павлин Михов.
Той напомни, че България е в наказателна процедура заради завишените прахови частици, което налага да се завиши миенето и метенето на улиците, като на част от тях дейностите се извършват ежедневно. По думите му резултатите през последните години показват, че резултатите са добри и дните със завишения през годината стават все по-малко.
Михов обърна и специално внимание на увеличените разходи за миенето с пароструйка на улиците, към което получи критики от съветници от „Възраждане“ и „Средна европейска класа“. По думите му това е единственият начин да бъдат почистени главните улици „Александровска“ и „Богориди“, които са замърсени от птичи екстременти, дъвки и мазни петна от храните по търговските обекти в центъра. Увеличението на средствата за тези дейности по думите му, тъй като резултатите показват, че ефективността на този метод е добра.
„Нито улиците са станали по-дълги, нито по-широки, увеличена е честотата на извършване на дейностите“.
По думите му тази честота е съобразена с това колко се замърсяват улиците. Той призна, че за съжаление във вътрешнокварталните улици се влиза веднъж месечно и хората там имат пълното право да се оплакват, но ако тази честота се завиши, ще трябва да има още по-голямо увеличение.
Увеличение на средствата налагат и нерегламентираните сметища в Бургас, което остава основен проблем за града. Това важи особено за територията на селата Изворище, Брястовец и Миролюбово, където често микробуси изхвърлят строителни отпадъци. Всичко това налага извънредни курсове на тежка техника от единия край до другия край на общината, което оскъпява услугата.
По време на дебатите бе обсъден и проблемът с ниската екологична култура на бургазлии, които често изхвърлят отпадъци извън контейнерите, а процентът на разделно събрания боклук е изключително нисък.
Зала Арена е един декор. Кмета открадна милиони от там.