Защо сравняването на огнища на коронавирус в различни страни може да бъде подвеждащо и дори опасно?

0
189
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Защо смъртността е толкова ниска в Германия? Как така Обединеното кралство има сравнително по-малко случаи, отколкото други държави? И какво става в Русия?

Онлайн картата на случаите с Covid-19 в световен мащаб, съставена от университета Джон Хопкинс (JHU), е разглеждана повече от 1 милиард пъти всеки ден от хората, които искат да видят цифрите за себе си, пише “CNN”. Въпроси, които някога бяха запазени за епидемиолозите, сега се обсъждат по маси на вечеря и около (образно) машини за вода по целия свят.

Но какво ще стане, ако числата не нарисуват пълната картина?

За хората, които сравняват данните и се опитват да разгадаят как епидемиите в различните страни се приравняват една към друга, експертите имат предупреждение: нациите имат различни стандарти в създаването на доклади, различни подходи към тестване и различни стъпки за проследяване на случаите. Всичко това прави елементарните сравнения опасно подвеждащи.

Шейла Бърд, известен британски биостатистик и професор от университета в Кеймбридж, обяснява, че тестването и докладването са били непоследователни дори в рамките на отделни държави, да не говорим и в международен план. Правилата за това кой се тества, както и къде и кога, могат да се развиват във времето, като тези промени не е задължително да бъдат отразени в данните, публикувани от различни правителства.

Бърд е един от редица високопоставени учени, които призовават правителството на Обединеното кралство да проведе повече тестове за коронавирус и да предостави повече ясни данни за случващото се. Правителството на Обединеното кралство обаче заявява, че здравната система в момента няма капацитет да тества всички, които имат симптоми на Covid-19. Според изявленията само силно болните пациенти се нуждаят от болнично лечение. Страната има повече от 9962 случая и 467 смъртни към четвъртък, според данни на Университета Джон Хопкинс.

Междувременно в Германия всеки, който е с грипоподобни симптоми и през последните 14 дни е влязъл в контакт с потвърден случай или е пътувал до регион с висок риск, се подлага на тест, според официалните указания, публикувани от здравното министерство. Според Университета Джон Хопкинс повече от 41 519 души са били с положителен тест към четвъртък, като 239 от тях са загиналите.

В Южна Корея пък има безплатен и лесен достъп до тестване за всеки, който според лекар има нужда от това, а властите проследяват контактите на заразени пациенти. Към сряда в страната има 9241 случая и 131 смъртни, потвърждават данните на Университета Джон Хопкинс.

Сравнително ниският брой тестове, направени в Обединеното кралство, помага да се внесе яснота защо броят на случаите изглежда толкова по-нисък на картата в сравнение с други европейски страни. Това не означава задължително, че по-малко хора са болни, просто са се тествали по-малко хора.

“Опасно е да разчитаме на цифрите и да приемаме, че те ни дават точна статистика на общия брой на заразените хора”, казва доц. Майк Тилдсли от Университета Уорик.

Липсата на тестове също може да направи ситуацията да изглежда по-лоша, отколкото е. Въз основа на броя на потвърдените случаи и потвърдените смъртни случаи изглежда, че Обединеното кралство има сравнително висок коефициент на смъртност от Covid-19. Но това не е задължително, защото във Великобритания се подлагат на тест само тези, които са много болни. Хората с леки симптоми, за които има голяма вероятност да се възстановят, съветът е да си стоят у дома, без да бъдат тествани, което означава, че те не са част от официалната статистика.

В международен сравнителният анализ разчита на данни от различни източници. Картата на Университета Джон Хопкинс, която стана основен източник на много медийни организации и експерти, събира данни от Световната здравна организация, центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ, Европейския център за превенция и контрол на заболяванията и националната комисия по здравеопазване на Китай, допринася към докладите на местните медии, здравните отдели и онлайн общността на здравните специалисти, известни като DXY.

Бърд казва, че сравняването на такива числа може да бъде опасно. “Липсата на сигурни сравнителни данни за някои страни предразполага да правим грешни “геройски” заключения за заразените”, казва тя пред CNN в имейл.

Тилдесли, който е специализиран в разработването на математически модели за прогнозно разпространение на болести, заяви, че хората трябва да вземат предвид по-голямата картина.

“Страхът е хората да видят данните на свой собствен риск, да си направят извод, че числата не са големи и след това да не предприемат мерките, които всички правителства съветват да спазваме”, обяснява той.

Ето и неговите съвети: Въпреки че вероятността някой великобританец да не се зарази е много ниска в момента, всички трябва да се държат така, сякаш са (заразени).

Вместо да се съсредоточават прекалено много върху действителните числа, учените отделят много време за разглеждане на кривата на епидемията – формата на графиката, която отчита общия брой нови случаи на ден във всяка страна.

“Ако различните нации имат различни стандарти и условия, те поне генерират последователна крива, ако тези стандарти и условия са стабилни във времето”, казва Лиза Гителман, професор от Нюйоркския университет и редактор на книгата “Сурови данни са оксиморон”.

Така че, ако Италия продължи да тества хората с подобна скорост и дневната ѝ крива на нарастване с нови случаи започне да намалява – кривата започва да се изравнява – това е добра новина. Но скоростта на тестване трябва да остане същата. Ако Великобритания изведнъж започне да тества много повече хора и започен да бележи голям скок с нови случаи, това не означава непременно, че епидемията се разпространява по-бързо. По подобен начин, ако в една държава тестовете се изчерпят, тя може внезапно да съобщи за подвеждащ спад на новите случаи.

Точната информация е важна, защото за да победят вируса, хората трябва да са готови да се съобразят със строгите ограничения. Учените казват, че единственият начин за победа над вируса е чрез социално дистанциране, което изисква гражданите драстично да променят начина си на живот.

Мартин Хибберт, професор по новите инфекциозни заболявания в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, заяви, че цифрите на правителството на Обединеното кралство “може да накарат някои хора да мислят, че няма много случаи”. Поради тази причина той обясни, че свързаните съобщения са от изключителна важност. “След това постигането на съответствие ще зависи от убеждаването на хората, че действията им влияят на нарастващата цифра”, каза Хибберт.

“Когато строгите ограничения се увеличат, трябва да очакваме да видим влияние върху числата – прогнозите трябва да се променят. И хората могат да са сигурни, че действията им имат значение”, добави той.

Репродуктивният номер за средния брой хората, на които всеки заразен човек предава вируса, е ключов показател при успеха на ограничителните мерки. Ранните данни сочат, че мерките за социално дистанциране наистина помагат за ограничаване на разпространението на болестта, показва проучване, публикувано в The Lancet в сряда. Чешкото министерство на здравеопазването публикува предварителни данни във вторник, които сочат, че докато първоначалният коефициент за брой на разпространение в Чехия възлиза на 2,64, след това числото пада до 1,84 след 12 март, когато вече бяха въведени ограничения за движение.

За да накарат хората да се подчиняват на правилата, политиците трябва да обяснят добре, че ситуацията е достатъчно сериозна, за да бъдат дадени подобни лични жертви.

“За съжаление няма нито един показател, който да ни позволява да сравняваме ситуацията в различните страни”, казва Тилдесли.

Анализът на броя на смъртните случаи дава известна индикация за тежестта на ситуацията във всяка страна, но международните сравнения отново са сложни. Дори една с една държава не си приличат, що се отнася до достъпа до здравни грижи и медицински ресурси, основните здравни условия и дори възрастовата структура на населението.

“Броят на смъртните случаи може да е по-голям в различните държави, ако няма същото ниво на ресурси за лечение, както в други страни, така че това не означава непременно, че болестта се разпространява по различен начин или че контролът е по-малко ефективен”, добава Тилдесли.

Наличието на по-пълни данни за броя на всички възстановени от болестта също би било полезно. Учените се надяват, че широко разпространеното тестване за антитела, което трябва да стане достъпно поне в някои страни през следващите дни, ще разкрие кой е боледувал в миналото и ще помогне да се начертае по-точна картина на епидемията. Но дори когато числата са точни, те могат да бъдат трудни за разбиране.

“Данните са полезни, но мисля, че най-важното е да се гледа на опита в други страни”, казва Ник Чатър, професор по поведенчески науки в Бизнес училището на Уоруик.

“Във Великобритания прогнозите на правителството са, че при добър сценарий ще умрат 20 000 души…, но това е много трудно за разбиране ако не осъзнаем какво се случва в Италия сега”, казва той. “Има 6000 смъртни случая там и ако погледнете какво е да се справим с бедствието в здравеопазването, това очевидно е абсолютен ужас. Всичко, което е много по-лошо от случващото се в момента, очевидно е наистина наистина ужасно. Именно тези сравнения правят данните живи.”

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments