Световната банка взе решение да спре да предоставя финансова помощ на Судан, след като военните сили извършиха преврат срещу гражданското правителство. В понеделник бяха арестувани политически лидери, което предизвика протести в цялата страна и я превърна в обект на международни критики, припомня „BBC“.
Африканският съюз (АС) също обяви, че възнамерява да отстрани Судан заради „противоконституционното“ завземане на властта. Междувременно САЩ замразиха финансовата си помощ в размер на 700 млн. долара. Както е известно, през последните две години в Судан беше в сила споразумение за поделяне на властта, сключено между гражданските и военните лидери, което сега очевидно е нарушено.
Действията на Световната банка и Африканският съюз оказват допълнителен натиск върху лидера на преврата генерал Абдел Фатах Бурхан с надеждата той да възстанови гражданското правителство. Генерал Бурхан отговаряше за споразумението за споделяне на властта от страна на военните сили. Неотдавна той заяви, че превратът е бил необходим, за да се избегне „гражданска война„. Лидерът подчерта, че Судан все още се стреми към демокрация и нови избори през 2023 г., но аргументите му и внезапното завземане на властта бяха приети с мащабни критики и недоволство.
Президентът на Световната банка Дейвид Малпас коментира настоящата ситуация в свое изявление: „Силно съм обезпокоен от последните събития в Судан и се опасявам от драматичните последици, което това може да има върху социалното и икономическото възстановяване и развитие на страната.“
През март Судан получи достъп до безвъзмездна финансова помощ в размер на милиарди долари, предоставена от Световната банка, за първи път от близо 30 години насам, след като страната успя да изплати просрочените си задължения. Тогава Малпас заяви, че след години на дълбока криза страната е постигнала известен икономически напредък. Според министър-председателя Абдала Хамдок Световната банка е предоставила на Судан помощ в размер на около 3 млрд. долара за подпомагане на селското стопанство, транспорта, здравеопазването и образованието. В речта си пред Световната банка миналия месец той успокои, че промените, извършени в резултат на финансирането, са започнали да дават резултати, като икономиката вече показва признаци на стабилизиране. Сега обаче този процес отново е застрашен.
От Африканския съюз обявиха, че макар да приветстват освобождаването на премиера, който беше задържан в понеделник, Судан ще остане отстранен от блока, докато гражданското правителство не бъде възстановено.
Междувременно стана ясно, че късно вчера държавните медии са съобщили, че шестима судански посланици са били отстранени от постовете си по заповед на военните сили. Сред тях са представителите на страната в САЩ, Европейския съюз и Китай, които разкритикуваха остро преврата, извършен от армията.
Уличните протести в Судан продължават трети ден, като най-малко 10 души са били убити, след като военнослужещи са открили огън срещу тълпата. Съобщава се още, че военните сили са обикаляли от къща на къща в Хартум и са арестували местните организатори на протестите.
Профсъюзите, представляващи лекари и работници в петролната индустрия, заявиха, че ще се присъединят към демонстрациите, заедно с представители на Суданската банкова асоциация. „Твърдо се противопоставяме на всякакви военни действия и всякаква форма на диктатура.„, заяви пред BBC говорителят на асоциацията Абдул Рашид Халифа.
Споразумението между гражданските и военните лидери беше подписано през 2019 г, след като дългогодишният държавен глава Омар ал-Башир беше свален от власт. Споделянето на властта имаше за цел да пренасочи Судан към демократична форма на управление, но този ход се оказа неефективен, тъй като бяха извършени няколко опита за преврат, последният от които преди малко повече от месец.