Повече от година след началото на пандемията от COVID-19 смъртните случаи в Бразилия са в своя пик. Въпреки безбройните научни доказателства, че вирусът рядко убива малки деца, до момента в Бразилия 1300 бебета са починали след като са били заразени. Такъв е случаят със сина на Джесика Рикарте, при който лекар отказа да тества детето, твърдейки, че симптомите му не отговарят на профила на вируса. Два месеца по-късно момченцето умира от усложнения на болестта.
След две години опити и неуспешно лечение на проблеми с плодовитостта, учителката Джесика Рикарте почти се отказала от създаването на семейство. След това неочаквано забременяла с Лукас.
„Името му в превод означава „светещ, блестящ“ и той наистина беше светлина в живота ни. Той ни показа, че щастието е много повече, отколкото си представяхме.„, разказва тя.
За първи път майката заподозряла, че нещо не е наред със сина й, когато Лукас, който по нейни думи винаги се е хранил добре, загубил апетита си. Отначало жената го отдала на никнене на зъби, но семейна приятелка, която е медицинска сестра, предположила, че момченцето има болки в гърлото. Малко след това детето получило симптоми на треска, умора и леко затруднено дишане, а Джесика го завела в болница, настоявайки да го изследват за коронавирус.
„Лекарят постави оксиметъра. Нивата на Лукас бяха 86%. Сега знам, че това не е било нормално.“, казва Джесика. В онзи момент симптомите на треска не са били толкова изявени, затова докторът обяснил:
„Не се притеснявайте. Няма нужда от тест на COVID-19. Вероятно това е само леко възпалено гърло.„
Медикът казал на Джесика, че този вирус е рядко срещан при децата, след което изписал антибиотик и изпратил семейството да се лекува вкъщи. Въпреки опасенията на майката, по това време все още не е имало възможност Лукас да бъде в тестван частна лаборатория. Жената твърди, че някои от симптомите са започнали да отшумяват в края на 10-дневния курс на лечение с антибиотик, но изтощението останало, както и притесненията й, че момченцето може да е заразено с коронавируса.
„Изпратих няколко видеоклипа до неговата кръстница, родителите ми, свекърва ми и всички те казаха, че преувеличавам, че трябва да спра да гледам новините, че се държа като параноичка. Въпреки това аз знаех, че синът ми не е себе си и че не диша нормално.“, споделя тя.
Всички премеждия на семейството са започнали през май 2020 г., точно когато пандемията от новооткрития коронавирус се разпространяваше лавинообразно. Двама души вече са били починали от инфекцията в техното населено място, което се намира в Тамборил, щата Кеара, североизточна Бразилия.
„Тук всички се познават. Градът беше в шок.„, казва Джесика.
Тогава съпругът на Джесика се е притеснявал, че поредната визита в болница ще увеличи риска тя и Лукас да се заразят с вируса, но седмиците минавали и Лукас ставал все по-сънлив и по-сънлив. Накрая на 3 юни момченцето започнало да повръща обилно след обяд и Джесика знаела, че трябва да действа бързо. Семейството посетило местната болница, където лекарят направил тест на Лукас, за да изключи заразяване с COVID-19. Кръстницата на детето, която работи там, е съобщила на двойката новината, че резултатът от теста му е положителен.
По-късно Лукас е бил преместен в педиатричното отделение за интензивно лечение в Собрал, на повече от два часа път, където е диагностициран със състояние, наречено „мулти-системен възпалителен синдром“. Това представлява екстремен имунен отговор към вируса, който може да причини възпаление на жизненоважни органи. Експерти твърдят, че въпросният синдром, който засяга деца до шест седмици след заразяването им с коронавирус, е рядък, но според водещият епидемиолог д-р Фатима Мариньо от университета в Сао Паоло от началото на пандемията досега са били наблюдавани повече такива случаи спрямо когато и да е преди. Въпреки че не отчита всички смъртни случаи.
Когато Лукас е бил интубиран, Джесика не е имала право да остане в същата стая. Тогава тя позвънила на своя близка, за да се опита да се разсее и успокои. „Първоначално чувахме звука на машината, докато в един момент тя внезапно спря и се появи онзи пронизителен звуков сигнал. Всички знаем, че това се случва, когато човек умира. След няколко минути машината отново заработи и аз започнах да плача.“
Лекарят обяснил на майката, че Лукас е претърпял сърдечен арест, но са успели да го съживят. Д-р Мануела Монте, педиатричният лекар, лекувал Лукас повече от месец в отделението за интензивно лечение в Собрал, споделила, че е изненадана, че състоянието на пациента е толкова сериозно, тъй като той нямал никакви рискови фактори на живот. Повечето деца, засегнати от усложнения на вируса, имат съпътстващи хронични заболявания като диабет, сърдечно-съдови заболявания или наднормено тегло, разкрива Лохана Таварес, специалист по детски инфекциозни болести. Случаят на Лукас обаче не бил такъв.
През 33-те дни, през които Лукас е бил в отделението за интензивно отделение, на Джесика е било позволено да го види само три пъти. Детето се е нуждаело от имуноглобулин – много скъпо лекарство заради усложнения на сърцето, но за щастие възрастен пациент, който е разполагал с медикамента, е дарил една остатъчна ампула на болницата. Лукас е бил толкова зле, че се е наложило да получи втора доза имуноглобулин. Малко след това получил обрив по тялото си и силна треска, което принудило лекарите да го включат на апарат, който да подпомогне дишането. Тогава малкият пациент започнал да се подобрява и лекарите решили да извадят кислородната му тръба. Те се свързали с Джесика и мъжа й Израел чрез видеовръзка, като идеята била синът им да не се чувства сам, когато дойде в съзнание.
„Когато чу гласовете ни, той започна да плаче.“, разказва Джесика.
Това е бил последният път, когато родителите са видели момченцето да реагира. По време на следващото видеообаждане по техни думи той е изглеждал вцепенен, а след направени изследвания се установило, че Лукас е получил инсулт. Въпреки това на двойката е било казано, че детето ще се възстанови напълно с подходящите грижи и скоро ще бъде преместен от отделението за интензивно лечение в общо отделение. Когато Джесика и Израел са отишли да го посетят, лекарят е изглеждал също толкова обнадежден, колкото и те, споделя жената.
„Същата вечер настроих мобилния си телефон на безшумен режим. Сънувах, че Лукас се приближава до мен и ме целува по носа. Сънят беше изпълнен с любов и благодарност и аз се събудих много щастлива. След това погледнах мобилния си телефон и видях 10-те пропуснати обаждания от лекаря.“
Лекарят обяснил на Джесика, че сърдечната честота и нивата на кислород на Лукас са спаднали внезапно и той е починал рано сутринта. Сега майката настоява, че ако на Лукас е бил направен тест за вируса тест още в началото на май, той е имал шанс да оцелее.
„Важно е лекарите, дори и да не вярват, че това е заразяване с COVID-19, да направят тест, за да изключат тази вероятност. Едно бебе не може да каже какво чувства, затова е зависимо от тестовете.„, казва Джесика.
Тя смята, че забавянето в прилагането на правилното лечение е влошило сериозно състоянието на детето.
„Лукас разви няколко възпаления, 70% от белите му дробове бяха увредени, а сърцето се увеличи с 40%. Това беше ситуация, която можеше да бъде избегната.„, споделя жената. Сега Джесика иска да сподели историята на Лукас с колкото се може повече хора, за да помогне и на други пациенти, като ги предупреди да не неглижират ключови симптоми.
Защо се случва това?
Експертите казват, че огромният брой случаи на COVID-19 в Бразилия – вторият най-висок брой в света, е допринесъл за увеличаване на вероятността бебетата и малките деца в Бразилия да бъдат сериозно засегнати. Прекалено високият процент на заразяване е разклатил сериозно цялата здравна система в страната. В цялата страна запасите от кислород намаляват, има недостиг на животоспасяващи лекарства, а в много отделения за интензивно лечение вече няма достатъчно свободни легла.
Междувременно бразилският президент Жаир Болсонаро продължава да се противопоставя на строгите ограничителни режими, въпреки че вече е потвърдено, че най-големият процент на заразяване се дължи на новия щам, наречен P.1, който беше регистриран за първи път в Манаус, Северна Бразилия, и е идентифициран като много по-заразен от вече познатия. Броят на хората, починали от вируса през изминалия месец е по-висок отколкото през който и да е друг месец от началото на пандемията насам, като мрачната тенденцията продължава с пълна сила.
Друг проблем, обуславящ високите нива на заразяване при децата, е липсата на тестове. Това не се дължи само на факта, че здравната система има малък капацитет за тестване, но и защото често се неглижират или се диагностицират погрешно симптомите на деца, страдащи от коронавирус, тъй като заболяването има тенденция да се проявява по различен начин при по-младите хора.
Сред водещите причини, разбира се, са и бедността и затруднения достъп до здравни грижи, характерни за голяма част от населението на Бразилия. Наблюдателно проучване с участието на 5857 пациенти с COVID-19 на възраст под 20 години, проведено от бразилски педиатри под ръководството на Браян Соуза от Сао Паоло, е идентифицирало както съпътстващите заболявания, така и социално-икономическите уязвими аспекти сред населението, определени като рискови фактори за протичането на най-тежките усложнения след заразяване с вируса. Такъв е случаят с децата, които страдат от недохранване, тъй като те са изложени на повече рискове от усложнения заради недостатъчно добрия си имунен отговор. Соуза споделя, че неговото проучване е идентифицирало определени рискови групи сред децата, които трябва да бъдат приоритетни в процеса по масова ваксинация. Понастоящем в страната няма налични ваксини за деца под 16-годишна възраст, което само по себе си е достатъчно тревожно.
Кога да се потърси помощ?
Въпреки факта, че коронавирусът е заразен за децата, при тях той рядко протича тежко. Ако детето ви се чувства зле, вероятно се касае за друго заболяване, което не е коронавирусна инфекция.
Кралският колеж по педиатрия и детско здраве съветва родителите да потърсят спешна помощ, ако детето проявява следните симптоми:
- Става бледо, има по кожата и тя е необичайно студена при допир.
- Има паузи в дишането (апнеи), неравномерно дишане или хрипове.
- Има сериозни затруднения с дишането, превъзбудено е или почти не реагира.
- Кожата около устните му става синя.
- Получава припадъци.
- Става изключително тревожно (плаче неутешимо въпреки опитите за разсейване и утешаване), объркано е, както и летаргично (трудно се събужда и реагира).
- Развива обрив, който не изчезва дълго.
- Ако е момче, се оплаква от болка в тестисите, особено в тийнейджърска възраст.