Защо в България има толкова много празни апартаменти и къщи?

Експертът проф. Красимир Петров предлага затягане на банковите кредити, за се спука надутият жилищен балон

1
156
Жилищен блок, имоти, саниране
Жилищен блок. Снимка: Искра.бг

Надутият жилищен балон води до сериозни социални и икономически проблеми, като прави цените на имотите все по-недостъпни за младите хора. Това създава значителни напрежения в обществото, особено за поколението, което изпитва трудности да си позволи собствен дом. 

Това заяви пред радио „Фокус“ проф. Красимир Петров, доктор на икономическите науки от Държавния икономически университет в Охайо. Според него това е и социален проблем, тъй като превръща младите хора в кредитни роби

Проф. Петров посочва, че подобен балон често е придружен от инфлация, което привлича спекуланти, купуващи голям брой апартаменти с цел печалба. В същото време много собственици задържат жилищата си, неуверени как да инвестират средствата след евентуална продажба.

Големият брой празни апартаменти и къщи в страни като България и Гърция е класически пример за надути имотни балони, според професора. В такива случаи правителствата предприемат мерки за контрол върху цените, тъй като проблемите, породени от балона, водят не само до икономически, но и до социални последствия.

Едно от решенията, които проф. Петров предлага за спукване на балона, е затягането на банковия кредит. Това би принудило спекулативните купувачи да започнат да продават имотите си, което би довело до спад в цените. Той отбелязва, че динамиката на имотните балони е сходна в различни държави, а решенията са универсални – намаляване на кредитната експанзия и контрол върху инфлацията.

Според професора, намесата на държавата в регулирането на цените на необитаемите жилища може да предизвика пазарен хаос. Вместо това той предлага данъчни стимули – например, увеличаване на данъка за втори и трети имот, което би насърчило собствениците да се освободят от излишните имоти.

Проф. Петров също така отбелязва, че в момента се наблюдава спад в броя на сделките с имоти, но цените продължават да растат, а вътрешният кредит в банковата система се увеличава с милиарди левове месечно. Растежът на ипотечните кредити значително изпреварва темпа на икономически растеж, което, според него, води до дългосрочни проблеми за младите хора, които се оказват в капана на големи дългове.

Професорът подчертава, че жилищата се превръщат в сериозен социален проблем, тъй като младото поколение се оказва обременено с кредити, които ограничават финансовите му възможности и влошават качеството на живота му. Решението на този проблем, според проф. Петров, изисква внимателно планиране и подходящи мерки.

Месец по-късно: Какво се случва по пунктовете за ГТП?

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Защо в България има толкова много празни апартаменти и… […]