Върховният съд на Русия разпореди затварянето на „Мемориал Интернешънъл“ – известна правозащитна организация, което беляза последния удар върху свиващото се гражданско общество в страната, предава „CNN“. „Мемориал интернешънъл“ изучава историческите злоупотреби от страна на бившия Съветски съюз и според уебсайта ѝ, има за цел да извади наяве истината за жертвите си и да предложи подкрепа на техните семейства. Адвокатът на групата Татяна Глушкова потвърди решението пред „CNN“ и каза, че групата ще обжалва решението и добави:
„Истинската причина за закриването на „Мемориал“ е, че прокуратурата не харесва работата на „Мемориал“ за реабилитация на жертвите на съветския терор.“
Главната прокуратура на Русия поиска ликвидацията на „Мемориал Интернешънъл“ през ноември. Групата беше обвинена в многократно нарушаване на закона, след като не е маркирала всички свои публикации със задължително предупреждение за „чужд агент“. Министерството на правосъдието определи групата за чуждестранен агент през 2016 г., използвайки закон, насочен към организации, получаващи международно финансиране.
На видеоклипове, публикувани в социалните мрежи, се вижда, че поддръжниците на „Мемориал“ крещят: „Срам, срам!“ в коридорите на съда и на входа на сградата малко след постановяването на решението.
Представителите на „Мемориал“ твърдят, че няма законови основания за закриването на групата, а критиците казват, че руското правителство се е насочило към организацията по политически причини.
Носителят на Нобелова награда за мир Андрей Сахаров беше един от първоначалните основатели на групата и първият почетен председател на Мемориалното дружество. Сродната организация на Мемориал Интернешънъл, Центърът за човешки права Мемориал, е изправена пред подобно предизвикателство. Прокуратурата в Москва обвини групата в оправдаване на тероризъм и екстремизъм в своите публикации. Дело за приключването му е пред Московския градски съд и следващото му изслушване е насрочено за сряда.
Центърът за човешки права Мемориал е отделно юридическо лице, което се фокусира върху потисничеството в съвременна Русия. Според Хюман Райтс Уоч през 2014 г. е обявен за чужд агент. Решението на Върховния съд не беше неочаквано.
Руският президент Владимир Путин, в реч по-рано този месец, обвини „Мемориал“ в подкрепа на групи, които са в черния списък като „терористични и екстремистки организации“.
„Нарушенията му бяха крещящи“, каза той. Путин обаче добави, че „Мемориал“ е „безспорно“ една от „най-реномираните“ неправителствени организации в Русия.
Демократични и правозащитни групи бяха мишени от години при авторитарния режим на Путин. Хиляди протестиращи бяха задържани по-рано тази година за участие в няколко демонстрации в подкрепа на Алексей Навални, най-известната опозиция на Путин в страната.
Демонстрациите през първите няколко месеца на 2021 г. бяха посрещнати със силни репресии от полицията, включително широко разпространени арести и предполагаемо непропорционално използване на сила.
Експертите обаче се притесняват, че затварянето на Мемориала може да бъде предвестник на по-лошо за всички групи, които попаднат в противоречие с Кремъл.
„Трудно е да се преувеличи неотложността да се гарантира, че двете образувания на Мемориал могат да продължат своята решаваща работа по защита на правата на човека“, пишат няколко правозащитни организации, включително Human Rights Watch и Amnesty International, в отворено писмо, публикувано в началото на декември. И още:
„Мемориалът е в самото сърце на руското гражданско общество и като се насочат към него, властите се надяват да унищожат гражданското общество на Русия като цяло.“
Мери Лоулър, специалният докладчик на ООН за положението на защитниците на правата на човека, каза в изявление по-рано този месец, че разпускането на Мемориал ще бъде „ново ниско ниво за защитниците на правата на човека в Русия“.
„Точно както създаването му бележи началото на откритостта в Русия, затварянето му може да означава край на този период“, каза Лоулър и беше категоричен:
„Тяхната критика към исторически и съвременни нарушения на правата на човека в продължение на много години ги превърна в мишена на правителство, което непрекъснато намалява пространството за обществен дебат.“