Защо „Възраждане“ вижда пример за България от изборите в Беларус?

След наблюдение на изборите в Беларус депутати от „Възраждане“ предлагат промени в Изборния кодекс

0
53
ПП "Възраждане" в Беларус
ПП "Възраждане" в Беларус. Снимка: ПП "Възраждане"

Депутати от „Възраждане“ споделиха своите впечатления от изборния процес в Беларус, където бяха наблюдатели. Те подчертаха, че изборите там се провеждат с висока избирателна активност и позитивна атмосфера, която според тях може да бъде пример за България. По време на изборите в Беларус избирателната активност надхвърли 86%, като според народните представители това се дължи на високото ниво на ангажираност на гражданите.

ПП "Възраждане" в Беларус
ПП „Възраждане“ в Беларус. Снимка: ПП „Възраждане“

„Искам да съобщя, че на фона на Беларус изборите там, в сравнение с това, което мафията организира у нас, са на светлинни години напред. Избирателната активност е над 86% и хората се поздравяват с ‘честит празник’“, заяви народният представител от „Възраждане“ Кръстьо Врачев след завръщането си от Беларус. Според него отношението към политическия процес и цялостната култура на беларуския народ са впечатляващи. Той подчертава, че в изборните секции в Беларус има дори бюфети с храна и напитки, а музиканти и артисти представят културна програма през целия ден.

„Надпреварата между кандидатите става в добър тон и не се чу нито едно обидно или арогантно изказване между тях. Всички кандидати споделяха мотива, че Беларус трябва да запази пътя на развитие, по който върви“, допълва народният представител Даниел Петров.

Въз основа на тези наблюдения и с цел осигуряване на по-голяма прозрачност и честност в изборния процес в България, от „Възраждане“ предлагат редица промени в Изборния кодекс:

– Премахване на хартиените бюлетини и номерата върху тях, за да се намалят възможностите за манипулация на вота.
– Ограничаване на възможността за откриване на секции извън дипломатическите представителства в държави извън ЕС, с което да се намали рискът от контролиран вот.
– Въвеждане на ограничения за подаване на електронни заявления за гласуване – от един IP адрес да може да се подаде само едно заявление.
– Държавните ведомства да поемат изчисляването на изборните резултати, вместо това да бъде правено от „Информационно обслужване“.
– Видеонаблюдение в реално време и записване на заседанията на ОИК, за да се гарантира прозрачност.

Според народните представители от „Възраждане“ изборният процес в Беларус е пример за стабилност, липса на корупция и силна обществена ангажираност. Те подчертават, че за разлика от България, там няма практики като купуване на гласове, организирани групи с ниска избирателна култура или политически натиск върху избирателите.

„Не видях джипове с мутри в съдружие с полицията пред секциите, нито тълпи от ниско образовани хора, които отиват до урните срещу 100 рубли. Гласуването е открито и няма параван, в който хората да си снимат бюлетината, за да докажат за кого са гласували и да си вземат парите после“, заяви Врачев.

Българските депутати смятат обаче, че високата избирателна активност е основното средство за намаляване на купения вот и манипулациите.

„Всички хора са спокойни, мили, дружелюбни и усмихнати. И възпитават децата си от малки, че имат дълг да опазят родината си и гласуването е един от методите за това“, коментира Петров. Дебатите за изборния процес в България продължават, а предложенията на „Възраждане“ поставят акцент върху повишаване на прозрачността и ангажираността на избирателите.

„Една от основните цели на нашата организация е постигането и в България на свободен, честен изборен процес, в който гражданите да бъдат активно въвлечени“, заявиха от „Възраждане“.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments