Защо Зеленски ще пристигна на Капитолийския хълм в мрачно настроение?

0
71
Володимир Зеленски и Джо Байдън
Володимир Зеленски и Джо Байдън. Снимка: Володимир Зеленський, Facebook

Украинският президент Володимир Зеленски ще пристигне на Капитолийския хълм в по-мрачно настроение от миналата зима, когато го посрещнаха като герой, тъй като руската инвазия продължава вече трета година, а финансирането от страна на САЩ виси на косъм, пише „Асошиейтед прес“.

Посещението на Зеленски в Съединените щати във вторник идва в момент, когато искането на президента Джо Байдън за допълнителен пакет от 110 млрд. долара помощ от САЩ за Украйна, Израел и други нужди на националната сигурност е изложено на сериозен риск от провал в Конгреса. Републиканците настояват за строги промени в сигурността на американско-мексиканската граница, които демократите определят като драконовски, в замяна на помощта за чужбина.

„Това е безумно“, твърди сенаторът Крис Кунс (Окръг Делауеър), близък съюзник на Байдън, за патовата ситуация. Той категоризира:

„Това е много лошо послание към света и към украинския народ.“

Белият дом заяви, че моментът е подходящ за пътуването на Зеленски до Вашингтон поради факта, че Байдън настоява законодателите да одобрят пакета от помощи преди празниците в края на годината. В навечерието на пристигането му обаче настроението в Капитолия стана мрачно.

Предстои Зеленски да се срещне на четири очи със сенатори и новия председател на Камарата на представителите Майк Джонсън, след което ще разговаря с Байдън в Белия дом, тъй като някогашната солидна двупартийна подкрепа за Украйна все повече се изплъзва от контрол.

Преди срещите на Зеленски с висок залог Белият дом късно в понеделник посочи наскоро разсекретени разузнавателни данни, които показват, че Украйна е нанесла тежки загуби на Русия в неотдавнашните боеве по оста Авдийска-Новопавловка – включително 13 000 жертви и над 220 загуби на бойни машини. Украинската крепост в частично окупираната източна част на страната е център на някои от най-ожесточените боеве през последните седмици. Служители на американското разузнаване са установили, че руснаците смятат, че ако успеят да постигнат военна безизходица през зимата, това ще изчерпи западната подкрепа за Украйна и в крайна сметка ще даде предимство на Русия, въпреки че руснаците са понесли тежки загуби и са забавени от постоянния недостиг на обучен персонал, боеприпаси и оборудване. Говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Адриен Уотсън коментира:

„Русия е решена да продължи настъплението си въпреки загубите. Сега е по-важно от всякога да запазим подкрепата си за Украйна, за да може тя да продължи да удържа линията и да възстанови територията си.“

Тя добави, че руският президент Владимир Путин явно наблюдава какво се случва в Конгреса.

„А ние се нуждаем от това Конгресът да действа този месец, за да подкрепи Украйна в момент на нужда.“

Републиканците в Конгреса, подхранвани от крайно десния фланг на Джонсън в Камарата на представителите, заемат все по-изолационистка позиция във външната политика на САЩ, изисквайки промени в американската гранична и имиграционна политика в замяна на каквито и да било средства за борба с войната на Путин в Украйна.

Байдън изрази готовност да се ангажира с републиканците, тъй като мигрантските преминавания достигнаха рекордно високи нива по американско-мексиканската граница, но демократите в собствената му партия се противопоставят на предложенията за ускорени депортации и строги стандарти за предоставяне на убежище като връщане към враждебността на Тръмп към мигрантите.

При положение че преговорите са в застой, един от главните преговарящи от Републиканската партия, сенаторът Джеймс Ланкфорд от Оклахома, заяви, че няма нищо, което Зеленски би могъл да каже по време на посещението си при сенаторите, за да повлияе на резултата. Пред репортери Ланкфорд подчерта:

„Хей, обръщате внимание на нас, но не и на собствената си страна? Не! Трябва да сме в състояние да се справим с всички тези неща заедно.“

Зеленски, който посети Вашингтон само преди няколко месеца, през септември, когато пакетът от помощи се разглеждаше за първи път, осъществява третото си пътуване до Капитолия, откакто войната избухна през февруари 2022 г. Изненадващото му пристигане дни преди Коледа миналия декември беше първото военно пътуване на Зеленски извън Украйна и той получи бурни аплодисменти в Конгреса. Законодателите бяха облечени в синьо-жълтите цветове на Украйна, а Зеленски, който произнесе реч, в която направи паралел с Втората световна война, като благодари на американците за подкрепата им, връчи знамето на страната, подписано от фронтовите войски, на тогавашния председател на парламента Нанси Пелоси, Калифорния. Но през 2023 г. се появи нов властови център от твърдо десни републиканци, много от които се съюзиха с Доналд Тръмп, бившия президент, който сега е лидер на Републиканската партия в надпреварата за Белия дом през 2024 г.

Новият председател на парламента Джонсън, който е на работа от октомври, когато републиканците отстраниха предишния си лидер Кевин Маккарти, се изказа публично в полза на подпомагането на Украйна, както и лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл. Но не е сигурно, че те ще успеят да прокарат пакет от помощи през десния фланг на Камарата на представителите.

Републиканецът Майкъл Маккол от Тексас, председател на Комисията по външни работи на Камарата на представителите, заяви, че Зеленски има възможност да внуши на Джонсън в личния им разговор „моралната яснота и защо е важна Украйна“.

Според него Зеленски би могъл да разтърси безизходицата в Конгреса, като напомни на Джонсън и сенаторите:

„Ако изоставим нашите съюзници от НАТО и Украйна, както направихме в Афганистан, само ще поканим още повече агресия и ще окуражим и укрепим нашите противници.“

Зеленски започна бързата си визита във Вашингтон в понеделник, като в реч в университет по отбрана предупреди, че Русия може и да воюва в Украйна, но „истинската ѝ цел е свободата“ в Америка и по света.

„Ако има някой, който се вдъхновява от нерешените проблеми на Капитолийския хълм, това е само Путин и неговата болна клика“, заяви Зеленски пред аудитория от военни лидери и студенти в Националния университет по отбрана в понеделник.

Той отбеляза, че на този ден преди 82 години САЩ са започнали бойни действия в Европа, като тогавашният президент Франклин Д. Рузвелт е подписал обявяването на война срещу Германия. Сега, каза той, въпреки че САЩ нямат войски на терен в Украйна, те доставят критично необходими оръжия и оборудване.

От новия пакет за национална сигурност в размер на 110 млрд. долара 61,4 млрд. долара ще бъдат насочени към Украйна – около половината, около 30 млрд. долара, ще отидат за Министерството на отбраната за попълване на въоръжението, което то доставя на Украйна, а другата половина – за хуманитарна помощ и подпомагане на украинското правителство да функционира с помощта на службите за спешна помощ, обществените работи и други операции. Пакетът включва още близо 14 млрд. долара за Израел, който се бори с Хамас, и 14 млрд. долара за сигурността на границите на САЩ. Допълнителни средства ще бъдат насочени към нуждите на националната сигурност в Азиатско-тихоокеанския регион. САЩ вече предоставиха на Украйна 111 млрд. долара за борбата ѝ срещу руската инвазия през 2022 г. Уотсън твърди:

„Путин все още се стреми да завладее страната Украйна и да подчини нейния народ.“

Белият е по-ангажиран с Конгреса, като в някои от дискусиите е участвал и министърът на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас, според лице, запознато с разговорите и получило анонимност, за да ги обсъди. Републиканците обаче заявиха, че демократите не са отговорили на последното им предложение.

Преговорите за сигурността на границите се съсредоточиха върху това да се затрудни искането на убежище от мигрантите и да се пуснат временно в САЩ по-малко мигранти, докато чакат процедура, която да определи дали могат да останат за по-дълго време.

Републиканците също така предложиха да се позволи на президента да затваря части от границата, когато броят на преминаващите достигне голям брой, както е било през последните две години. Една от идеите на Белия дом предвижда разширяване на възможностите за ускорени депортации, което предизвиква тревога от страна на защитниците на имигрантите.

Докато преговорите за границата се проточват, бюджетният директор на Байдън заяви миналата седмица, че САЩ ще изчерпят средствата за изпращане на оръжия и помощ на Украйна до края на годината, което „ще постави Украйна на колене“ на бойното поле.

По данни на Министерството на отбраната остават около 4,8 млрд. долара от президентските правомощия за съкращаване на средствата, с които се изтеглят оръжия от наличните запаси на САЩ и се изпращат бързо на фронта, и около 1,1 млрд. долара от средствата за попълване на военните запаси на САЩ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments