Отношенията на Вашингтон с Пекин ще бъдат изправени пред най-голямото си изпитание, откакто лидерите на двете страни се срещнаха през ноември, докато Съединените щати се стремят да запазят спокойствието в Тайванския пролив, след като тайванските гласоподаватели изберат нов президент този уикенд, съобщава „Асошиейтед прес“.
На карта са заложени мирът и стабилността на широката 110 мили (177 километра) водна ивица между континенталната част на Китай и самоуправляващия се остров. Всеки въоръжен конфликт може да изправи Вашингтон лице в лице с Пекин и да наруши световната икономика. А Китай се опасява, че победата на изборите в събота от фаворита би била стъпка към независимост и намекна на избирателите в Тайван, че може да избират между мир и война.
Вашингтон е готов да работи както с Тайпе, така и с Пекин, за да избегне грешни изчисления и ескалация на напрежението, независимо кой кандидат за президент ще спечели, казват официални лица и наблюдатели.
Високопоставен служител на Белия дом пък издаде, че САЩ ще поддържат отворени каналите за комуникация с Китай и ще останат в близък контакт с Тайван, за да „укрепят както нашата подкрепа за демократичните процеси в Тайван, така и нашия силен ангажимент към мира, стабилността и статуквото“. Служителят говори с репортери в четвъртък при условие за анонимност, за да обсъди плановете.
Американският президент Джо Байдън планира да изпрати неофициална делегация от бивши високопоставени служители на острова малко след изборите. САЩ нямат официални връзки с Тайван и изпращането на официална делегация би разгневило Пекин, който смята островния Китай за своя територия.
В очакване на „период на по-високо напрежение“ напред във времето, служителят изтъкна, че САЩ се подготвят за различни реакции от Пекин, в зависимост от резултатите от изборите, които може да варират от липса на отговор до военни действия.
В събота островът с 23-милионно население ще избере нов президент на мястото на Цай Инг-уен, която изкара ограничението от два мандата. Изборите привлякоха голямо внимание, тъй като Пекин се противопоставя на фаворита Лай Чинг-те, кандидата от управляващата Демократическа прогресивна партия, която е известна със своите идеи за независимост. Това породи опасения, че победата на Лай може да предизвика военен отговор от континента.
Пекин обеща да се обедини с Тайван, дори ако е необходимо това да стане със сила. Всяко военно действие може да привлече Съединените щати, които предоставят на Тайван военна техника и технологии съгласно пакт за сигурност. Вашингтон, въпреки че не заема страна по отношение на суверенитета на Тайван, се противопоставя на всяка едностранна промяна на статуквото, от която и да е страна. До момента страната не е показала официално предпочитание към нито един от кандидатите.
Байдън, когато се срещна с китайския президент Си Дзинпин през ноември в Калифорния, подчерта важността на мира и стабилността в Тайванския пролив. Си притисна Байдън да подкрепи мирното обединение на Китай с острова и пред него подчерта:
„Тайванският въпрос остава най-важният и най-чувствителен въпрос в отношенията Китай-САЩ.“
Без значение кой ще спечели изборите в събота, Вашингтон ще се ангажира с новото тайванско правителство, за да укрепи връзките и да се съсредоточи върху възпирането на военна агресия от страна на Пекин, уточниха законодатели и наблюдатели. Бони Глейзър, управляващ директор на Индо-тихоокеанската програма към Германския фонд Маршал, коментира:
„САЩ ще разменят ноти с Тайван, за да запазят стабилността и Тайван да бъде устойчив напред.“
„Независимо кой ще победи, американският народ ще застане с народа на Тайван и жизнената, красива демокрация на Тайван“, заяви конгресменът Раджа Кришнамурти от Илинойс в сряда на дискусия, организирана от POLITICO.
„И това е на двупартийна основа.“
Той е високопоставеният демократ в избраната комисия на Камарата на представителите относно стратегическата конкуренция между САЩ и Китайската комунистическа партия. Републиканският представител Анди Бар от Кентъки говори на същата дискусия и потвърди, че САЩ и всички политически партии в Тайван вярват във възпирането. Бар обясни:
„Ще работим с всеки, който спечели тези избори, за да възстановим и засилим това възпиране.“
Огромната подкрепа сред тайванците за запазване на статуквото означава, че политиката на САЩ до голяма степен ще остане в курса, независимо кой ще спечели изборите, смята Скот Кенеди, старши съветник и попечител в китайския бизнес и икономика в Центъра за стратегически и международни изследвания. Кенеди добави:
„Никой не иска да провокира война и настоящата ситуация е минимално приемлива за почти всички, независимо дали в Тайван, континентален Китай или Съединените щати.“
Всички кандидати за президент на Тайван започнаха да виждат стабилните отношения със САЩ като силно възпиращо средство срещу враждебно превземане на острова от Пекин. Това мисли Рори Даниелс, управляващ директор на базирания в Ню Йорк Asia Society Policy Institute. А наблюдатели казват:
„Ако бъде избран, Лай едва ли ще разклати лодката, като предприеме драстични стъпки към държавност, тъй като неговата партия се оказа благоразумна и прагматична при Цай.“
„Цай изгради положителен имидж във Вашингтон“, твърди Джон Дотсън от базирания във Вашингтон мозъчен тръст Global Taiwan Institute и добавя:
„Тя се оказа много умерена в офиса.“
Въпреки че Цай вбеси Пекин, като отказа да признае Тайван за част от Китай, тя също така се въздържа да се придвижи към обявяване на независимост. Очакваше се Лай да последва нейните стъпки. Дотсън коментира това така:
„Вашингтон вероятно ще види президентството на Лай като трети мандат на Цай.“
Но победата на Лай може да предизвика гневни реакции от Пекин, включително военни учения близо до острова. Експерти смятат, че Пекин вероятно ще бъде сдържан, защото има желание да защити отношенията между САЩ и Китай, особено след срещата Байдън-Си през ноември. Предизвикателството за Тайпе и за Вашингтон ще бъде да се справят с безпокойството на Пекин, че Тайван може да „пълзи към независимост“, заяви Даниелс от Института за политика на обществото в Азия.
Лай е плътно следван от Хоу Ю-и, кандидатът от опозиционната партия Гоминданг. Пекин е обвинен, че води кампания за влияние в полза на Хоу, чиято партия вижда Тайван като част от Китай, макар и не непременно под управлението на Пекин. И все пак, според наблюдатели на случващото се, победа на Гоминданг няма да промени политиката на САЩ, като се има предвид, че общественото мнение на острова преобладаващо подкрепя статуквото.
Ако Хоу бъде избран, Вашингтон, който има история на работа с Гоминдана, ще бъде готов да се ангажира с него, за да продължи укрепването на отношенията между САЩ и Тайван и всяко облекчаване на напрежението между двете страни на пролива, което ще дойде с избора му, може да позволи на САЩ трябва да се съсредоточат върху други проблеми, потвърди Брайън Харт, сътрудник на China Power Project в Центъра за стратегически и международни изследвания.
По-топлите отношения между двете страни на пролива може да донесат нови сложности в отношенията между САЩ и Китай.
„Ще има още за координиране“, уточни Даниелс. Тя добави:
„Но тъй като Пекин вероятно ще окаже натиск върху правителството на Гоминданг да върви към обединение, Вашингтон може да помогне на Хоу да се справи с този натиск.“
Третият кандидат, Ко Уен-дже от новосъздадената Тайванска народна партия, може да бъде най-голямото предизвикателство за Вашингтон, ако бъде избран да поеме президентския пост. Неговата партия тепърва ще бъде тествана и ще изгради отношения с Вашингтон, но наблюдатели отбелязват, че Ко е изразил интерес да работи със САЩ. Харт от своя страна беше категоричен:
„Администрацията на Байдън направи всичко възможно, за да няма предпочитания. Има възможност, независимо кой ще спечели. САЩ наистина не се опитват да се намесят в това.“
И още:
„От гледна точка на САЩ това, което искаме Тайван да направи в по-висока степен, е да инвестира в отбраната си, за да възпира агресията на Китай.“