Застрашени ли сте от мозъчен инсулт?

Инсултът е водеща причина за смърт и инвалидност в световен мащаб, но повечето случаи могат да бъдат предотвратени чрез контрол на сравнително малък брой ключови рискови фактори

1
51
Симптомите на инсулт
Симптомите на инсулт. Снимка: Facebook

Инсултът е водеща причина за смърт и инвалидност в световен мащаб, но повечето случаи могат да бъдат предотвратени чрез контрол на сравнително малък брой ключови рискови фактори. Един от всеки четири души е изложен на риск от инсулт през живота си, но чрез предприемане на прости стъпки почти всички инсулти могат да бъдат предотвратени, написаха от Военномедицинска академия /ВМА/ в своята страница в социалната мрежа Facebook. 

Ако искате да проверите дали попадате в рисковата група за мозъчен инсулт, може да използвате следното приложение на телефона си:
https://play.google.com/store/apps/details…

Световният ден на инсулта се отбелязва ежегодно. Целта на този вид инициатива е да насочи вниманието на обществото как да разпознаем симптомите на инсулт, как можем да го предотвратим и най-вече да мотивира повече хора да предприемат различни целенасочени стратегии, за да се намалят риска от инсулт – собствен или на близките си. Тази година акцент е физическата активност.

Как физическата активност може да намали риска от инсулт?

Само 30 минути физическа активност пет пъти седмично могат да намалят риска от инсулт с цели 25%. Физическите упражнения имат важна роля в контрола и на другите рискови фактори за инсулт като високо кръвно налягане, захарен диабет, дислипидемия, както и намаляват нивата на стрес и подобряват депресивните настроения.

Най-лесно и без съществено отделяне на време и финанси е да поддържаме активност и в най-дребни ежедневни дейности – да ходим повече пеша, да използваме стълбите вместо асансьор, да се занимаваме с градинарство или други физически активности комбинирани с хобито ни, коментират специалистите от Клиника по нервни болести на ВМА.

Освен това, е препоръчително поне два часа и половина седмично да се натоварвате с умерени аеробни упражнения. Най-здравословно е да сте активни 30 минути на ден, 5 дни в седмицата. Ако нямате достатъчно време или се изморявате бързо, може да разделите физическата активност за деня на три сесии – по 10 минути всяка.

Все пак, ако сте високо рисков пациент за инсулт преди да повишите физическата си активност е добре да се консултирате с лекар за степента и вида на натоварването, съобразено с физическото ви състояние. А ако вече сте преживели съдов инцидент, редовните физически упражнения могат да намалят риска от повторен инсулт, ускоряват възстановяването ви, намаляват умората, редуцират и риска от развитие на съдова деменция. Препоръчително е изготвянето на индивидуална възстановителна програма в зависимост от остатъчния дефицит.

Разбира се, невролозите на ВМА напомнят, че освен по-висока физическа активност, е необходимо добре да познавате и да работите за контрола и на другите рискови фактори – високото кръвно налягане, сърдечните аритмии, нивата на кръвната захар, липидния профил. Намалете риска като избягвате бързите въглехидрати и ултрапреработената храна, намалете тютюнопушенето, както и приема на алкохол и по възможност нивата на стрес.

Благослав Михайлов: Българската диаспора в САЩ буквално може да обърне резултата от президентските избори!

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Застрашени ли сте от мозъчен инсулт? […]