Застрашените от климатичните промени тихоокеански острови критикуват Австралия на среща на Общността на нациите

В нов доклад се казва, че изкопаемите горива, добивани в трите държави, са отговорни за 60% от емисиите

1
22
Свят без изкопаеми горива
Свят без изкопаеми горива. Снимка: "Грийнпийс" - България

Няколко тихоокеански островни държави изтъкнаха, че Австралия трябва да направи повече за постепенното прекратяване на износа на изкопаеми горива по време на срещата на правителствените ръководители на Общността на нациите, която бе открита в Самоа в четвъртък, предава „Асошиейтед прес“.

Министър-председателят на Тувалу Фелети Тео заедно с висши служители от Вануату и Фиджи, подкрепиха нов доклад на Инициативата на Договора за неразпространение на изкопаемите горива, в който се подчертава значителната роля на Австралия, Канада и Обединеното кралство в глобалните емисии. В доклада се казва, че изкопаемите горива, добивани в трите държави, са отговорни за 60% от емисиите, генерирани от такъв добив в страните от Британската общност от 1990 г. насам, въпреки че те представляват само 6% от населението на Британската общност.

Констатациите в доклада посочват също така „ярък дисбаланс в добива на изкопаеми горива“ и критикуват противоречията между поетите от тези държави ангажименти в областта на климата и продължаващите им усилия за разширяване на производството на изкопаеми горива, особено в Австралия и Канада.

Лидерите на тихоокеанските държави отдавна предупреждават, че продължаващата зависимост от изкопаемите горива застрашава самото съществуване на техните държави, много от които се състоят от ниско разположени острови, които могат да бъдат частично или изцяло потопени от покачващото се морско равнище.

Тео, който по-рано тази година ратифицира договор с Австралия за укрепване на връзките между двете страни в областта на миграцията и сигурността, както и за смекчаване на последиците от изменението на климата, засили призивите си към Австралия да се откаже от производството на изкопаеми горива, като предупреди, че настоящата политика на най-големите замърсители е равносилна на „смъртна присъда“ за неговата нация. На пресконференция в Апия, столицата на Самоа, Тео заяви:

„Моето виждане за този ангажимент е, че Австралия … е силно морално задължена да гарантира, че каквито и действия да предприеме, те няма да компрометират ангажимента, който е поела по отношение на въздействието върху климата.“

И продължи:

„На тази платформа се надявам, че ще успеем да привлечем подкрепата на Австралия и се надявам, че това ще се изрази в намаляване на нивата на емисиите.“

Австралийският министър на външните работи Пени Уонг, която също е в Самоа, заяви, че Австралия се справя с „голямата задача“ да премине към икономика с нулеви нетни емисии, но не може да носи отговорност за емисиите от въглища и газ, изнасяни за други държави. Уонг подчерта, че „огромното мнозинство“ от новите електроцентрали на въглища се изграждат в Китай и други развиващи се страни.

„Австралия трябва да намали емисиите си, но целият свят – ако искаме да се борим с повишаването на морското равнище, повишаването на температурата – целият свят ще трябва да достигне своя връх и да намали емисиите“, коментира тя в четвъртък.

За първи път тихоокеански остров е домакин на срещата на върха на лидерите, която се провежда веднъж на две години, и се очаква изменението на климата да заеме голяма част от дневния ред на срещата. Повече от половината от членовете на Общността на нациите са малки страни като Самоа, много от които са островни държави, сред най-застрашените от покачващите се морета в света.

Зам.-министър Ирена Георгиева: България е предпочитана туристическа дестинация за европейците

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments