Заведенията са готови за бунт срещу отказа на управляващите да им бъде позволено да работят. Отправени бяха заплахи, че на 1 февруари въпреки забраната ресторанти ще отворят врати. Освен това беше взето решение за протест пред Министерски съвет на 27 януари.
Адвокатът по медицинско право Мария Петрова обяви пред „bTV“, че това, което притеснява хората са не толкова самите мерки, наложени от властта, а фактът, че те не се прилагат пропорционално. Гражданите и бизнесите нямат яснота защо в един сектори има драконовски ограничения и те на практика са затворени принудително, а в други такива липсват.
Според Петрова държавата не е успяла да вдъхне увереност, че се грижи еднакво за всички и че всички мерки са в полза на здравето на българските граждани.
Евгени Зумпалов от Сдружението на заведенията в България пък коментира, че първо трябва да се види кои страни са затворили като нас и тогава ще стане ясно, че те са много по-зле в епидемиологично отношение. Той каза още, че ние сме като Швеция с едни популистки затворени заведения, за да може управляващите да кажат, че взимат някакви мерки. Според Зумпалов посещенията в ресторантите не влияят на броя на новозаразените от коронавирус.
Зумпалов посочи още, че когато се налага някаква мярка, тя трябва да бъде съобразена с конкретни данни. В същото време е имало и други бизнеси, които са влияели върху разпространението на COVID-19, но за тях не са наложени никакви ограничения и те продължават да функционират. Той обясни още, че недоволството на бранша идва оттам, че държавата не е успяла да осигури еднакви възможности и помощ за всички. Пример за това са въпросните 24 лева на ден, които все още управляващите не са започнали да изплащат. Оправданието им е, че имало грешки в декларациите. Дори и това да е така, те трябваше да изплатят помощта до края на декември, според собствените им обещания, които бяха поети публично. Сега най-новото е, че това ще стане до края на януари. Въпросът е с какво да живеят засегнатите хора, след като държавата не изпълнява поетите ангажименти.