Лекарствата трябва да бъдат по-достъпни и по-евтини. Около това становище се обединиха евродепутатите. Те приеха доклад, който представлява приносът на Парламента към плана на Комисията за актуализиране на фармацевтичното законодателство на ЕС през 2022 г., беше приет в сряда с 527 гласа „за“, 92 гласа „против“ и 70 гласа „въздържал се“.
Основните препоръки включват преодоляване на първопричините за недостига на лекарства, осигуряване на достъп на пациентите до безопасно, достъпно и ефективно фармацевтично лечение, повишаване на прозрачността на цените и публичното финансиране на научноизследователската и развойна дейност и укрепване на устойчивостта на производството и доставките в ЕС.
По време на пленарния дебат в понеделник евродепутатите заявиха, че един от основните уроци, които политиците са научили от пандемията COVID-19, е значението на тясното сътрудничество на европейско равнище, съчетано с повишаване на устойчивостта и резистентността на националните здравни системи.
ЕС трябва да се стреми да възстанови независимостта на фармацевтичните си доставки и да укрепи публично-частните партньорства, добавиха те. Голямо мнозинство от членовете на ЕП призоваха за актуализирана, стабилна регулаторна рамка, която да гарантира безопасността и ефективността на фармацевтичните продукти, справедливо и прозрачно определяне на цените и да гарантира, че индустрията изпълнява ангажиментите си в областта на околната среда.
Докладчикът Дулорс Монсерат (ЕНП, Испания) заяви:
„Докладът подобрява фармацевтичната стратегия на ЕС с оглед на следващото преразглеждане и актуализиране на фармацевтичното законодателство на ЕС, като поставя пациентите в центъра на здравните политики. Трябва решително да се справим с неудовлетворените медицински нужди и да насърчим достъпа до лекарства, като същевременно направим националните си здравни системи по-устойчиви. Същевременно трябва да укрепим публично-частните партньорства в ЕС за стратегически автономна и устойчива фармацевтична промишленост, подкрепена от ефективна система за стимулиране и управлявана от стабилна, актуализирана и ориентирана към безопасността регулаторна система“.
Очаква се Комисията да предложи актуализация на фармацевтичното законодателство на ЕС към края на 2022 г.