Миналия месец се разпространи информация, че в болница в Орегон посетител е създавал проблеми в родилното отделение, а медицинските сестри са били предупредени, че мъжът може да се опита да отвлече новороденото дете на партньорката си. Часове по-късно посетителят е открил огън, убил е охранител и е принудил пациенти, медицински сестри и лекари да се скрият на безопасно място в сградата. Престрелката в медицинския център „Legacy Medical Group-Good Samaritan“ в Портланд също е част от вълната от насилие, извършено с огнестрелно оръжие, обхванала масово болниците и медицинските центрове в САЩ, които трудно се справят с нарастващите заплахи, предава „Associated Press News“.
Нападения от такъв тип допринесоха за превръщането на здравеопазването в една от най-засегнатите от насилие сфери в страната. Данните сочат, че американските здравни работници понастоящем страдат от повече наранявания в резултат на насилие на работното място, отколкото работещите във всяка друга професия, включително в правоохранителните органи.
„Здравните работници дори не се замислят за това, когато решат, че искат да станат медицински сестри или лекари, но що се отнася до действителното насилие, статистически погледнато, работата в сферата на здравеопазването е четири или пет пъти по-опасна от работата във всяка друга професия“, твърди Майкъл Д’Анджело, бивш полицай, който се занимава с проблемите на здравеопазването и насилието на работното място като консултант по сигурността във Флорида.
Подобни случаи на насилие продължават да се разиграват в болнични заведения в цялата страна. Миналата година мъж е причинил смъртта на двама служители в болница в Далас, докато били там, за да чака раждането на детето си. През май друг мъж е открил огън в чакалнята на медицински център в Атланта, убивайки една жена и ранявайки четирима други пациенти. В края на миналия месец въоръжен местен жител е ранил лекар в здравен център в Далас. През юни 2022 г. мъж е убил хирург и още трима души в медицински кабинет в Тулса, Оклахома, с мотива, че обвинява лекаря за продължаващите си болки след операция.
Във всички тези фатални случаи не става дума само за смъртоносни атаки с оръжие. Според Бюрото за трудова статистика на САЩ през 2018 г. – последната година, за която има подробни налични данни, здравните работници в страната съставляват 73% от всички наранявания без смъртен изход, получени от насилие на работното място.
По данни на Американската асоциация на медицинските сестри до момента около 40 щата са приели закони, с които се въвеждат или увеличават наказанията за упражнено насилие над здравни работници. Болниците в някои от тези щати имат подкрепата на въоръжени държавни служители по сигурността, оборудвани с палки, електрошокови пистолети или пистолети, а някои щати, включително Индиана, Охайо и Джорджия, позволяват на лечебните заведения да си назначават специално обучени охранителни сили.
Критиците обаче смятат, че частната болнична полиция може да задълбочи неравнопоставеността в здравеопазването и полицейската дейност, с която вече се сблъсква голяма част от населението, включително чернокожите. Те също така твърдят, че частните полицейски сили често не са длъжни да разкриват информация, като например колко често прилагат сила или дали си позволяват да задържат произволно членове на малцинствени групи.
Екипите за сигурност не могат да се справят с всички фактори, водещи до насилие, тъй като много от тях са причинени от нефункциониращата система на здравеопазването, твърди Дебора Бъргър, активна медицинска сестра и председател на Националното обединение на медицинските сестри. По нейни думи пациентите и семействата им, които често пътуват между спешните кабинети и домовете си, са разочаровани от високите разходи, ограничените възможности за лечение или дългото чакане. Недостигът на персонал принуждава медицинските сестри да се грижат за повече пациенти и им дава по-малко време да оценят адекватно поведението на всеки от тях. Усилията за деескалация на агресията не са толкова ефективни, ако медицинските сестри не са имали време да се сближат с пациентите, казва още Бъргър.
Нарастващото съотношение между медицинските сестри и пациентите е абсолютно катастрофална формула за увеличаване на насилието на работното място, предупреждава Майкъл Д’Анджело.
Някои болнични администратори насърчават персонала да успокоява агресивните посетители и пациенти, защото се опасяват, че могат да получат лоши отзиви, признава Дебора Бъргър. Това се дължи на факта, че Законът за достъпното здравеопазване обвързва част от федералните ставки за възстановяване на разходите с проучванията, свързани с удовлетвореността на потребителите, а ниската удовлетвореност означава удар върху финансовия резултат.