Защо всички деца от група в столична детска градина са под карантина, след като са дали отрицателни резултати на тестовете за коронавирус? Защо родителите им могат да се движат свободно, след като живеят в един дом? Кой трябва да се грижи за малчуганите, след като не могат да бъдат оставяни сами заради възрастта си?
Отговор на тези въпроси няма. Съществува обаче абсурдна ситуация в една от двете столични детски градини, в които се установиха случаи на коронавирус. За нея разказа една от майките на потърпевшите лица пред Искра.бг, чиято самоличност няма да разкрием, за да не навредим на детето ѝ:
Неофициално ни бе съобщено на мен и останалите родители, че в детското заведение има заразено дете. То е част от групата на моя малчуган. Казаха ни да изчакаме официалната процедура, която включва уведомяване на Регионалната здравна инспекция.
В четвъртък медицинската сестра от яслата позвънила на семействата, за да им съобщи, че информацията е официално потвърдена. Учителите, останалият персонал и мъниците следва да бъдат поставени под 14-дневна карантина:
Знам, че РЗИ брои последния ден от контакта с болния. Следобед последва ново обаждане от медицинската сестра – на следващия ден ден от 08:15 до 08:30 всички деца следва да се явят в определена болница в София, за да бъдат тествани.
Семействата получили извинение, че трябва да нарушат карантината и да се съберат отново, при положение, че е забранено. В двора на лечебното заведение децата поиграли заедно, докато чакали да им вземат пробите:
Това се случи, въпреки, че ние официално се водим под изолация. Не съм специалист, но процедурата по взимането на пробите ми се стори непрофесионална. На моето дете взеха проба с един тампон от носа и гърлото, като само обърнаха клечката. Но няма да коментирам, други са експертите.
В 15:00 часа родителите научили резултатите – те не са положителни. И тогава попитали директора на детското заведение: „Щом всичко е наред, трябва ли да спазват периода на изолацията?“.
Конкретен отговор нямало. От РЗИ също не ги потърсили, за да изразят становището си:
Аз живея с детето си. Имам и второ дете. Ние излизаме, срещаме се с хора, общуваме. Карантината не важи за нас. Къде е логиката? Тук идва другият казус, че аз или мъжът ми трябва да останем вкъщи и да се грижим за малчугана. За мен не е проблем, защото на този етап работя от дома си, за други семейства обаче е.
Личната лекарка обяснила, че в системата се вижда, че детето е под карантина и следва да получат обаждане от РЗИ, за да им се даде информация. Изтъкнала също, че могат да бъдат проверени дали са на адреса. Един от родителите можел да получи болничен за 14-дневният период, но той се издавал след като дните изтекат:
Не стана ясно какво трябва да се представи пред работодателя, за да оправдаеш двуседмичното си отсъствие. Накрая разбрахме, че се иска номерът на предписанието на РЗИ, което ние през цялото време си мислихме, че нямаме. Оказа се, че документът е бил в учебното заведение, но директорът не ни е съобщил.
Майката твърди, че за нея и на другите семейства е абсурдно да държат здравите си деца затворени и евентуално да очакват някой да ги провери. Позвънили на РЗИ, а служителите, които вдигнали се учудили, че карантината не е премахната.
Майките и бащите не знаят кой е прав и кой е крив. Карантината обаче си тече, а на последния й ден следва да се вземат нови проби от малчуганите. Потърпевшите определят ситуацията като безумна и случваща се при пълна липса на организация:
Най-вероятно всичко ще си остане така и никой няма повече да се занимава с нас.