Здравната система на Хаити е на ръба на колапса, предупреди агенцията на ООН за децата Уницеф, като заяви, че шест от десетте болници в страната едва функционират, предава „BBC“. Бруно Маес, представител на Уницеф в карибската държава, обясни:
„Комбинацията от насилие, масово разселване, опасни епидемии и все по-нарастващо недохранване огънаха здравната система на Хаити.“
Той обаче подчерта, че „опорочаването на веригите за доставки може да я разруши“.
Въоръжени банди все още контролират голяма част от столицата Порт-о-Пренс, а според Уницеф милиони деца са изложени на риск от болести и недохранване.
Страната страда от сериозна нестабилност след убийството на президента Жовенел Моис през 2021 г., като през това време бандите все повече контролират обширни райони от страната. Като цяло, цели 4,4 милиона души в Хаити се нуждаят от спешна хранителна помощ, а 1,6 милиона души са изправени пред спешни нива на остра продоволствена несигурност, което увеличава риска от изхабяване и недохранване на децата според становището на Уницеф.
Международното летище в Порт-о-Пренс беше отворено отново по-рано тази седмица след близо тримесечно затваряне. Уницеф обаче изтъква, че в момента то работи с ограничен капацитет и има значително изоставане. Положението в столицата е особено тежко, заявиха от агенцията на ООН. Контейнери, пълни с жизненоважни доставки, са били задържани или разграбени, както и много складове и аптеки.
Реджиналд Филс-Айме, директор по стратегическо планиране в базираната в Хаити неправителствена организация „Занми Ласанте“, заяви пред медията, че като „контролират пътищата към и от столицата, бандите оказват сериозно влияние върху веригата за доставки и целия транспорт, включително транспортирането на медицинския персонал и пациентите“.
Д-р Филс-Айме заяви, че въоръжените престъпни групи контролират и няколко големи района в централния департамент Артибонит, където неговата НПО работи от 80-те години на миналия век. И допълни:
„Много основни лекарства са в недостиг, защото повечето от тях идват отвън. Неотдавна имаше недостиг на интравенозни течности, диуретици, лекарства за кръвно налягане и бета-блокери.“
„Децата и бебетата, живеещи в лагерите за вътрешно разселени лица, са особено уязвими към нехигиеничната среда и разпространяваните от нея болести, предавани по воден път. Сега, когато започна дъждовният сезон, те са изложени и на болести, пренасяни от вектори, като например малария“, добави д-р Филс-Айме.
Надеш Миджоба, директор на Хаитянската здравна фондация (HHF), заяви пред изданието следното:
„Има много райони, в които здравните услуги, които някога са били на разположение на общностите, са закрити поради нападения и дори разрушаване на инфраструктурата.“
И уточни:
„В други страни, като HHF, броят на пациентите се увеличава значително, тъй като пациентите изминават по-далечни разстояния в търсене на здравни услуги, често пъти при много висок риск от насилие, отвличане, изнасилване и дори убийство.“
„Живея и работя в Хаити повече от 11 години и никога не съм виждала хуманитарната ситуация толкова катастрофална“, сподели Миджоба.
Кения трябва да изпрати полицаи в Хаити начело на международна работна група, която ще се опита да помогне на преходния съвет на страната да възстанови известна стабилност. Лидерът на страната Уилям Руто се срещна с президента на САЩ Джо Байдън в Белия дом в сряда, за да обсъдят операцията. А д-р Филс-Айме сподели надеждата си главното пристанище на Хаити и пътищата да бъдат освободени през следващите месеци.
Партньори в здравеопазването, сестринската организация на Занми Ласанте със седалище в Бостън, настоява за създаването на хуманитарен коридор, който да осигури спешни доставки на така необходимата помощ в Хаити.
Бандите извършват смъртоносни координирани нападения с искане за оставката на тогавашния министър-председател Ариел Анри. Той се съгласи да се оттегли през март. Девет членове на преходния съвет вече положиха клетва да ръководят страната.
Но бандите се възползваха от вакуума във властта, оставен от напускането на Хенри, и разшириха контрола си върху обширни части от страната, която на практика стана беззаконна на някои места.
Предстои закриване на последните 4 дома за медико-социални грижи за деца