В педиатричната болница „Охматдит“ в Киев малко момче се учеше да ходи отново, пише „Politico“. В този център за върхови постижения по рехабилитация, обслужващ деца, ранени във войната в Украйна, му бяха поставени протези. А с подкрепата на отдаден физиотерапевт и майка си, той бавно, но методично прекоси коридора на болницата, с решително лице и очи, вперени в пода. Докато бях свидетел на тази сцена, едновременно трогателна и вдъхновяваща, отново се учудих на устойчивостта на здравната система на Украйна, разрушена от войната и все още стояща, продължава текста си д-р Ханс Хенри П. Клуге, регионален директор на Световната здравна организация за Европа.
И днес, когато наближаваме 2-годишнината на този конфликт, който изглежда безкраен, това, което продължава да ме учудва, е колко далеч е стигнала страната – въпреки всички шансове – в стремежа си да постигне здраве за всички.
Още преди 24 февруари 2022 г. Украйна започна амбициозни реформи в здравеопазването – съществено изискване в процеса на присъединяване към ЕС. Но когато войната удари, критичната инфраструктура в цялата страна беше унищожена. Болници, линейки, генератори, охладителни вериги, аптеки… Беше трудно, ако не и невъзможно, да се предоставят здравни услуги на или близо до фронтовата линия.
А масовото вътрешно разселване само усложни кризата. Въпреки това, след като се отърси от първоначалното въздействие, здравната система на Украйна започна да се възстановява под ръководството на нейното Министерство на здравеопазването.
Световната здравна организация (СЗО) и други партньори донесоха основни доставки, включително генератори, линейки, сглобяеми отделения за спешна помощ, комплекти за травми и лекарства, всички щедро финансирани от редица публични и частни донори. Правителството беше решено не само да възстанови здравната система, но и да я изгради по-добре. И реформата беше върната в правилния път с подновен ангажимент.
Украйна вече има значителна национална програма за психично здраве — поддържана от първата дама Олена Зеленска — която се разширява бързо. Критично, тъй като в настоящия момент има близо 10 милиона души, за които се смята, че са изложени на риск или живеят с психично заболяване и почти 4 милиона души страдат от умерени до тежки симптоми в Украйна.
Услугите за физическа рехабилитация, включващи помощни технологии, също се укрепват. Цифровата здравна технология дава възможност за по-голям достъп до диагностика и консултации за живущите близо до фронтовите линии и на възвърнатите територии, включително за възрастните хора и тези с хронични заболявания. Автопаркове от специално оборудвани автобуси вече кръстосват страната, натоварени с основни ваксини за паротит, морбили и рубеола до Covid-19, достигайки до най-труднодостъпните.
И забележително, през 2023 г. Украйна успя да затвори огнище на полиовирус, което първоначално беше открито през октомври 2021 г. — похвален крайъгълен камък в лицето на войната. Но също така трябва да признаем, че здравната екосистема на Украйна остава изправена пред предизвикателства на множество фронтове.
Към днешна дата СЗО потвърди над 1500 атаки срещу здравни заведения, инфраструктура или персонал – средно по две на ден от началото на войната – с подновени удари през последните седмици, които добавят към броя.
Броят на вътрешно разселените лица в момента се оценява на 3,5 милиона; регистрирани са над 6 милиона бежанци, предимно в съседни страни; и почти 8 милиона души се нуждаят от здравна помощ в контролираната от правителството територия.
Понастоящем две трети от търсещите грижи срещат бариери, които са свързани предимно с разходи, време и транспорт. В райони близо до фронтовите линии 22 процента от домакинствата отлагат търсенето на медицинска помощ, като 7 процента се борят да си набавят основни лекарства. Достъпът до семеен лекар също е значително намален в тези региони, където финансовите ограничения са по-остри и почти 25 процента не могат да си позволят лекарства, докато 51 процента не могат да плащат за медицински услуги. Нещо повече, незаразните заболявания – като сърдечно-съдови заболявания, диабет, рак – те не изчезват просто в зона на конфликт. Напротив, в Украйна незаразните заболявания причиняват 84 процента от всички смъртни случаи, често влошени от фактори, произтичащи от войната.
Украйна също продължава да изпитва едно от най-високите нива на ХИВ, туберкулоза и майчина смъртност в европейския регион на СЗО. А рискът от инфекциозни заболявания и огнища на болести, предавани чрез храна и вода, е постоянен. Това се отнася и за безпрецедентната заплаха от химическа, биологична, радиологична и ядрена авария.
Всички страховити препятствия са налице, разбира се. Но когато става въпрос за бъдещето на здравеопазването в Украйна, аз съм оптимист. Защото това, което видях от първа ръка, по време на много посещения в Украйна, е истинска отдаденост.
И така, на ангажираното правителство на Украйна и министъра на здравеопазването Виктор Ляшко, на неговата ангажирана работна сила в областта на здравеопазването и грижите – работеща 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, изтощена от двойния удар на COVID-19 и войната, но все още силна – на всички тях казвам, СЗО е и ще продължи да стои с вас, независимо от всичко.
На ангажираните съседи на Украйна, които посрещнаха бежанци – предимно жени, деца и възрастни хора – на всички тях казвам, СЗО ви благодари, че демонстрирате нашата споделена човечност, че подчертавате, че здравето е човешко право.
На ангажираните донори на страната – от ЕС до организации по-далеч в САЩ, Близкия изток и Азия – на всички тях казвам, СЗО е благодарна за вашата продължаваща солидарност. Но вашата щедра подкрепа за здравето в Украйна трябва да остане непоколебима.
В този решаващ момент, когато страната се е стремила толкова силно да постигне здраве за всички – и тази цел е напълно постижима – свалянето на крака от педала сега би подкопало и вероятно дори обърнало всички печалби, постигнати през последните две години. Дължим го на издръжливия народ на Украйна, като това малко момче, което срещнах в Киев – както и на забележителната здравна система, която ги обслужва – да гарантираме, че това няма да се случи и че те могат да разчитат на нас, сега и винаги.