Министърът на здравеопазването Асена Сербезова отговори на председателя на „Възраждане“ Костадин Костадинов по повод исканата оставка. Припомняме, че по-рано днес лидерът на политическата партия поиска здравният министър да напусне поста си, а протоколът за прием в болница да бъде отменен. Като мотив той даде за пример вчерашния случай, при който жена почина в спешното отделение във Враца, докато чака да бъде приета.
„Определена ценностна система е, когато си поканен на среща в Министерството на здравеопазването, за да водиш диалог, вместо това да крещиш, обиждаш и размахваш пръст. Нима е морално да се заблуждава обществото за броя на смъртните случаи, асоциирани с употребата на ваксини? Или пък е морално да се тиражира заблудата, че ваксините не са изпитани в клинични изпитвания? Всеки прави своите избори – моралният акт е избор, направен пред всички. Моят е не да говоря от трибуната и да използвам човешки трагедии за политически цели, а да създам организация, за да подобря системата, в която са натрупвани дефицити в продължение на десетки години. Това е моето морално задължение“, отсече Сербезова.
По думите й моралът е система от ценности и да постъпиш морално означава да не вредиш на околните, а да им помагаш, с каквото можеш.
„Моралният акт показва системата от ценности на конкретния индивид, т.е. моралът, който изповядва. Моралният акт сам по себе си не може да бъде добър или лош, а показва същността на разбиранията, според които индивидът, правещ даден избор, живее. Моралният акт се извършва пред свидетели, което обосновава и решението за настоящото изявление след призива на г-н Костадинов“, подчерта здравният министър.
Тя посочи като свои ценности да помага, подкрепя, стабилизира, както и да бъде част от екип със здрави морални устои.
„Морален акт не е да предавам доверието, което ми е гласувано. Морален акт е да опитам с всичките си сили и възможности да се справя с тежкото наследство, което заварих… Избирам да помагам дотогава, докато е необходимо. Морален акт, с който овластени към момента хора показват ценностната си система, са и действията на различни нива, целящи дестабилизиране на правителството във важен за страната момент, когато са нужни консенсус и разбирателство. Същото важи и за използването на една човешка трагедия за политически цели. Морален акт, който показва „ценности“, са и заплахите, които получавам от симпатизанти на една политическа партия“, каза още тя.
Министър Сербезова изрази своите най-искрени съболезнования на близките на жената от врачанското с. Пудрия, починала в Спешното отделение на МБАЛ „Христо Ботев“-Враца.
„Недопустимо е бюрократични изисквания да отнемат шанса за живот в ситуация, в която всяка секунда е ценна. В системата на здравеопазването трябва да се допускат и задържат хора, които са не само ценни със своите знания и опит специалисти, но преди всичко са човеци – с хуманно отношение към страдащите. И в същото време с професионална мисъл и бързина да дадат най-доброто от себе си, но и да бъдат емпати, защото няма нищо по-ценно от човешкия живот. Каквито и протоколи да има, в болничните лечебни заведения работят хора и личностните качества на всеки един трябва да бъдат преценявани през призмата и на емпатията“, категорична е Сербезова.
Тя уточни, че е била уведомена от директора на врачанската болница, че служителката на регистратурата, която е била дежурна във фаталния ден, вече е освободена от работа. Според здравния министър това не е достатъчно и е необходимо да бъде направена проверка за липса на организационни пропуски. По тази причина са назначени незабавни проверки от страна на РЗИ Враца и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“.
Целта е да се установи има ли организационни пропуски, включително направено ли е обучение за необходимостта от различно поведение в зависимост от спешността на ситуациите. В тази връзка ще бъде извършен одит и на всички спешни звена на болниците в страната за спазването на въведените изисквания по стандарта за Спешна медицина.
„Разпоредих преглед в спешен порядък на действащия стандарт, както и относно спазването на правилата за вътрешния ред и съответните протоколи за поведение. Целта е да се установи дали е необходима системна промяна, за да няма ситуации, при които пациенти, близки и ние като общество да се чувстваме безпомощни, защото бюрократични процедури са станали бариера пред противошоковата зала. За резултатите от тези проверки българските граждани ще бъдат информирани“, увери Асена Сербезова.