Министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов издаде заповед с днешна дата, 18 декември, с която забранява да бъде осъществяван износът на определени лекарствени продукти, които се прилагат в лечението на COVID-19.
От настоящата заповед става ясно, че всички лекарства, които биват включвани в терапевтичните схеми при лекуването на коронавирус, и се прилагат в извънболничната и болничната помощ, ще бъдат забранени за извеждане извън страната.
Заповедта от проф. Ангелов се издава във връзка с получено писмо от Изпълнителната агенция по лекарствата предвид сериозно разрасналата се епидемична обстановка у нас, свързана с разпространението на COVID-19 на територията на България.
От писмото, изпратено от изпълнителния директор на ИАЛ, става ясно, че към момента належащите за използване лекарствени продукти, са от разнородни анатомо-терапевтични групи. С международно непатентно наименование са Enoxaparin, Dexamethasone, Azithromycin и Nadroparin. В практиката се прилага и медицински газ кислород. Данните говорят за значително повишено употребление на лекарствените медикаменти в сравнение с изминалите месеци. Повишението е с с 5000%, усреднено за INN Azithromycin, за INN Nadroparin и Enoxaparin – с почти 500%, а за INN Dexamethasone е с 2300%.
Проверките, които Изпълнителната агенция по лекарствата е извършила, отчитат недостиг на лекарствата, употребени в периода от изминалия ноември месец до настоящия момент. Резултатите говорят ясно, че международните непатентни наименования стават предмет на системен износ от територията на страната към други страни. Количествата, които се изнасят, създават предпоставки за потенциалния недостиг на пазара у нас в ущърб на българските пациенти.
Въпреки че износът съвсем законово е легален, в период на увеличено потребление той нарушава крехкия баланс между завишените нужди от лекарствените медикаменти за задоволяване на здравните потребности на населението и доставените на територията на количества от тях, информират от „24 часа“.