Германският евродепутат Мануела Рипа е изправена пред кампания от страна на част от собствения си персонал, която цели да блокира кандидатурата ѝ за преизбиране в Европейския парламент /ЕП/ през юни 2024 г., докато други се обявиха в нейна подкрепа.
В писмо, изпратено на 6 юли и получено от „Politico“, група от 9 служители и 3 стажанти твърди, че Рипа е пренебрегнала парламентарните си задължения, инструктирала ги е да изпълняват лични задачи вместо нея и ги е тормозила на работа. Писмото обвинява Рипа в „остри думи, викове, обща липса на уважение/учтивост, натрапчиво и контролиращо поведение и понякога лични обиди“.
Рипа коментира пред „Politico“, че тя и нейният офис са били „шокирани“ от анонимните обвинения. Тя призна, че е трудно да се отговори на анонимно писмо „с фалшиви клеветнически обвинения“. И допълни:
„Извън анонимността може да се твърди всичко, без да е необходимо да се доказва.“
„Вземам това анонимно обвинение много сериозно, както можете да си представите“, уточни евродепутатът и сподели, че срещу нея не е подадена официална жалба до службата за човешки ресурси на Европейския парламент и добави, че е преминала „доброволно обучение срещу тормоз“ на парламента.
На 22 септември трима от настоящите служители на Рипа изпратиха друго писмо до партийни служители, които я подкрепят, и да се дистанцират от първото писмо. В писмото си, видяно също от „Politico“, тези трима служители казаха, че „никога не са изпитвали пряк тормоз, злоупотреба с власт или други подобни от Мануела Рипа“. Те подчертаха, че Рипа „винаги ни се е доверявала и ни е давала гъвкавост в нашата работа“ и че биха искали да продължат да работят с нея в бъдеще.
Рипа не отговори на конкретни въпроси на „Politico“ относно второто писмо. Евродепутатът е единственият европейски депутат от малката немска екологична партия, наречена „Екологична демократична партия“. Тя е член на промишлената комисия на парламента. Рипа започна работа като евродепутат през юли 2020 г., когато замени Клаус Бюхнер, който беше евродепутат от 2014 г.
Обвиненията в тормоз от страна на Рипа следват предишния репортаж на POLITICO за психологическия тормоз в Европейския парламент. Вече има два потвърдени случая на тормоз от страна на европейски депутати тази година. В момента Европейският парламент работи върху реформиране на своите процедури за борба с тормоза.
Никой от служителите на Рипа досега не е подал официална жалба срещу нея в Европейския парламент. Някои казват, че не са знаели, че съществува такава процедура. Други твърдят, че са се страхували от последствия за бъдещия си професионален живот. С написването на писмото служителите, чиито имена са известни на „Politico“ с изключение на един, казват, че са искали да избегнат кандидатурата на Рипа за преизбиране и да третират бъдещите служители по същия начин, по който се е отнасяла с тях.
Една бивша асистентка, Александра Гуедес Лобао, пише в писмото си за напускане, че се отказва, защото вече не иска да работи в „силно токсична работна среда“. След това службите на Европейския парламент се свързаха с нея, за да попитат дали желае да подаде официална жалба. Въпреки това Гуедес Лобао, подобно на други, се страхуваше от професионални последствия по това време, каза тя пред „Politico“.
Откакто се присъедини към Европейския парламент през 2020 г., Рипа има най-малко единадесет служители в парламента и осем местни асистенти, според уебсайта за прозрачност ParlTrack. Това не включва редица стажанти, които не са изброени на уебсайта, но чиито имена бяха потвърдени за „Politico“. Един европейски депутат обикновено има трима парламентарни служители наведнъж.
„Politico“ разговаря с четирима от служителите, подписали писмото. Те говориха при условие за анонимност, тъй като се страхуваха, че излизането на пазара може да навреди на кариерата им. Някои от служителите показаха имейли на „Politico“ и съобщения в WhatsApp от Рипа, за да архивират съдържанието на писмото си. Тези съобщения показват, че тя отправя искания през уикендите и извън обичайното работно време. Няколко от служителите говориха за „токсична работна среда“ и „писъци и викове“ на работното място.
В писмото служителите признават, че работата в Европейския парламент може да доведе до дълги часове на дейност. В случая на Рипа обаче те казват, че „тези отклонения не възникват поради политически събития или парламентарен дневен ред, а винаги се дължат на структурна неефективност и професионално лошо поведение, причинено от лошо управление“. Един пример за това е, че Рипа възлага една и съща задача на целия екип едновременно, без да казва на другите членове на своя офис.
Един бивш парламентарен асистент на Рипа, който не е подписал писмото, споделя, че въпреки че е „супер силно вярващ в ЕС“, поведението на евродепутата „наистина изпита моите вярвания в тази система“. Бившият асистент потвърди:
„Беше много трудно за мен, тази комбинация от постоянен стрес и атмосферата в офиса, нещата, които трябваше да правя, но чувствах, че не са задачи за APA (парламентарни асистенти).“
В отговор на „Politico“ Рипа отхвърли твърденията, съдържащи се в анонимното първо писмо, като неверни. Партията на Рипа не пожела да коментира, за да защити всички засегнати.
Шарлот Шмид, федералният председател на партията, изтъкна, че те „продължават да отстояват правата на хората, заложени в германската конституция, с пълна прозрачност и решителност“ и ще се справят с „този въпрос по абсолютно същия начин“.
Във второто, подкрепящо писмо, тримата служители също така посочиха, че доколкото знаят, не е имало официална жалба срещу тормоз, подадена срещу Рипа в Европейския парламент.