Зеленски пред AP: Войната с Русия е в нова фаза с наближаването на зимата

0
51
Президент Володимир Зеленски
Президент Володимир Зеленски. Снимка: Христо Касабов, БТА

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че войната с Русия е в нов етап, като се очаква зимата да усложни боевете след лятното контранастъпление, което не успя да доведе до желаните резултати поради трайния недостиг на оръжия и сухопътни сили, предава „Associated Press“ /AP/. Въпреки неуспехите обаче той каза, че Украйна няма да се предаде.

„Имаме нова фаза на война и това е факт“, каза Зеленски в ексклузивно интервю в четвъртък за AP в Харков в североизточна Украйна след обиколка за повишаване на морала в региона. Освен това той обясни:

„Зимата като цяло е нова фаза на войната.“

Запитан дали е доволен от резултатите от контранастъплението, той отговори комплексно.

„Вижте, няма да отстъпим, доволен съм. Ние воюваме с втората (най-добра) армия в света, доволен съм“, заяви Зеленски, имайки предвид руските военни. Но той добави:

„Губим хора, не съм доволен. Не получихме всички оръжия, които искахме, не мога да бъда доволен, но също така не мога да се оплаквам много.

Зеленски също така потвърди, че се опасява, че войната между Израел и Хамас заплашва да засенчи конфликта в Украйна, тъй като конкуриращите се политически програми и ограничените ресурси излагат на риск потока от западна военна помощ за Киев.

И тези опасения се засилват от безредиците, които неизбежно възникват през цялата година около изборите в САЩ и техните потенциални последици за страната му, която видя, че международната общност до голяма степен се обедини около Украйна след инвазията на Русия на 24 февруари 2022 г.

Дългоочакваната контраофанзива, задвижвана от десетки милиарди долари западна военна помощ, включително тежки въоръжения, не доведе до очакваните пробиви. Сега някои украински служители се тревожат дали по-нататъшната помощ ще бъде толкова щедра. В същото време запасите от боеприпаси са на изчерпване, което заплашва да спре украинските операции на бойното поле.

Тъй като зимата отново ще прикрие военновременна Украйна, военните лидери трябва да се борят с нови, но познати предизвикателства, докато конфликтът се раздробява към края на втората си пълна година: има минусови температури и безплодни полета, които оставят войниците изложени на опасност. И има подновена заплаха от широко разпространени руски въздушни нападения в градове, които са насочени към енергийна инфраструктура и цивилни.

На 25 ноември Москва предприе най-мащабната си атака с дронове за войната, като повечето от 75-те произведени в Иран дрона Shahed бяха насочени към Киев в тревожен прецедент за следващите месеци.

„Ето защо зимната война е трудна“, поясни Зеленски. Той даде откровена оценка на контраофанзивата от миналото лято, като призна:

„Искахме по-бързи резултати. От тази гледна точка, за съжаление, не постигнахме желаните резултати. И това е факт.“

Украйна не е получила всички необходими за сражаването на армията си оръжия от съюзниците, каза той, а ограниченията в размера на неговата военна сила не позволяват бързо напредване. Зеленски беше категоричен:

„Няма достатъчно мощност за по-бързо постигане на желаните резултати. Но това не означава, че трябва да се откажем, че трябва да се предадем. Ние сме уверени в нашите действия. Ние се борим за това, което е наше.

Имаше някои положителни изводи от последните няколко месеца, подчерта той. Зеленски обясни:

„Украйна успя да постигне постепенни териториални придобивки срещу по-добре въоръжен и укрепен враг.“

Освен това мощта на Черноморския флот на Москва е намалена след украински атаки, които са пробили противовъздушната отбрана и удариха щаба му в окупирания Крим, добави Зеленски. А временният зърнен коридор, създаден от Киев след оттеглянето на Русия от военновременно споразумение, за да се гарантира безопасен износ, все още работи.

Зеленски обаче не се занимава с миналото, а е съсредоточен върху следващия етап – увеличаване на вътрешното производство на оръжия. Значителна част от бюджета на Украйна е отделена за това, но текущото производство далеч не е достатъчно, за да обърне хода на войната. Сега Зеленски очаква западни съюзници, включително САЩ, да предложат изгодни заеми и договори за постигане на тази цел.

„Това е изходът“, смята Зеленски и добави, че нищо не ужасява Русия повече от една военно самодостатъчна Украйна.

Когато за последен път се срещна с президента на САЩ Джо Байдън, членове на Конгреса и други висши служители, той отправи един спешен призив:

„Дайте на Украйна евтини заеми и лицензи за производство на американско оръжие.

„Дайте ни тези възможности и ние ще строим“, каза тогава той.

„Каквито и усилия и време да са необходими, ние ще го направим и ще го направим много бързо.“

Зеленски остава загрижен, че катаклизмът в Близкия изток, най-жестокият от десетилетия, заплашва да отнеме глобалното внимание и ресурси от способността на Украйна да се защитава. Той е на мнение:

„Вече можем да видим последствията от пренасочването (вниманието) на международната общност поради трагедията в Близкия изток. Само слепите не разпознават това.“

Украинците разбират, „че ние също трябва да се борим за внимание за пълномащабната война“, уточни той и добави:

„Не трябва да позволяваме на хората да забравят за войната тук.“

Тази промяна на фокуса може да доведе до по-малко икономическа и военна помощ за страната му, смята той. В очевиден опит да успокоят тези страхове, американски и европейски служители продължиха да посещават Киев след атаките на 7 октомври в Израел. А Зеленски заключи:

„Промяната все още го засяга.“

„Виждате ли, вниманието е равно на помощ. Липсата на внимание ще означава липса на помощ. Борим се за всяка частица внимание“, каза той и добави:

„Без внимание може да има слабост в Конгреса (на САЩ).“

Обръщайки се към предстоящите президентски кампании и кампании за Конгреса на САЩ, където Байдън е изправен пред скептицизъм относно твърдата си подкрепа за Киев, Зеленски призна, че „изборите винаги са шок и това е напълно разбираемо“.

Скорошно проучване на AP в САЩ показа, че почти половината американци смятат, че се харчат твърде много за Украйна. Все по-голям брой републиканци не подкрепят изпращането на повече помощ и не е ясно дали и кога молба от Белия дом за допълнителна помощ ще бъде одобрена от Конгреса.

Попитан за това, Зеленски отговори направо, че „изборът на американците е избор на американците“. Той обаче твърди, че като помагат на Украйна, американците помагат и на себе си.

„В случая с Украйна, ако устойчивостта се провали днес поради липса на помощ и недостиг на оръжия и финансиране, това ще означава, че Русия най-вероятно ще нахлуе в страни от НАТО“, каза той.

„И тогава американските деца ще се бият.

Зеленски наскоро се опита да гарантира, че военната машина на Украйна работи както трябва, като направи неотдавнашна промяна на висши правителствени служители, засягайки друга от целите си за борба с подкупите в постсъветска институция, пълна с корупция, като прелюдия към присъединяването към Европейски съюз. Той каза, че трябва да знае как оръжия, припаси, храна и дори облекло се доставят на фронта – и какво не успява да стигне до там. Зеленски подчерта:

„От една страна, това не е работа на президента, но от друга мога да вярвам на тези, които не просто ми предадоха информацията, а ми я казаха лично.“

Статичните бойни линии не оказаха натиск от страна на съюзниците на Украйна да преговарят за мирно споразумение с Русия.

„Все още не го усещам“, каза той, въпреки че добави: „Винаги се чуват някои гласове.“

Украйна иска да „прокара формулата за мир и да включи колкото се може повече страни по света, така че да изолират политически Русия“, отбеляза той.

Войната също направи невъзможно провеждането на президентски избори в Украйна, първоначално планирани за март според конституцията, каза той.

Въпреки че Зеленски каза, че е готов да проведе избори, повечето украинци не са, вярвайки, че подобно гласуване е „опасно и безсмислено“, тъй като войната бушува около тях.

С бюджет, предвиждащ изразходване на 22% от БВП на страната за отбрана и национална сигурност, икономиката на Украйна се преструктурира около война, чийто край не се вижда, подобно на ежедневния живот на нейните граждани.

Това повдигна друг въпрос: Колко дълго може самият Зеленски да се справи с това да бъде лидер на страна във война?

Няма думи, които да опишат колко трудна е тази работа, призна той, но също така сподели, че не може да си представи да напусне поста. Той коментира:

„Честно казано не можеш да направиш това. Това би било много несправедливо, погрешно и определено демотивиращо.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments