Земеделски производител: 385% е скочила цената на водата за напояване

0
45
Маркуч с вода.
Маркуч с вода. Снимка: Пиксабей

Още през пролетта земеделските производители алармираха за скандално високи цени на водата за напояване, които държавното дружество „Напоителни системи“ е определило за 2023 година. В разгара на сезона фермерите информираха, че все още нищо не се е променило, че вече трябва да плащат скъпата вода, а обещанията на държавата, че ще ги компенсира по някакъв начин, все още не са изпълнени.

„Искаме водата да дойде при земята, да има създаден фонд „Мелиорации“, който да се грижи и да няма заплаха за нито един производител под каквато и да е форма, и всеки производител, желаещ да произвежда плодове и зеленчуци, да има неограничен достъп до вода“, заяви Божидар Петков, председател на Българската асоциация на малинопроизводителите, пред „БНР“. Той подчерта:

„385% е най-високото увеличение на най-високото 4 стъпало, където цената достигна 2,2 лева за кубик, макар и в ограничени количества. Това е положението, въпреки че след нашия протест беше обещано, че ще бъдат намерени средства в рамките на 16 млн. и тези средства ще осигурят безплатна вода за всички консуматори. Това означава, че един земеделски производител ще полива ягодите си на цена 8 ст., а в съседното село друг ще полива ягодите си на цена 1 лев, а в същото време и двамата оперират на един и същи пазар, което е изключително несправедливо.“

По думите му разпределянето на 16-те милиона не зависи от „Напоителни системи“, а от Министерството на земеделието и храните и ДФ „Земеделие“. Според него цените трябва да бъдат актуализирани, да се направи работна група за разпределянето на тези средства, както и да се направи национална стратегия.

Друго притеснение на земеделците е свързано с това, че има закон, който предвижда наказание до 2 години лишаване от свобода и глоба от 5 до 15 000 лева за хора, които използват поливна вода без разрешително от „Министерството на околната среда и водите“ /МОСВ/.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments