Земеделските стопани в Индия засилват протеста си срещу реформите

0
32
Земеделска земя
Земеделска земя. Снимка: Wikimedia commons

Стотици земеделски производители в индийските щати Пенджаб и Харяна блокираха пътищата, след като възобновиха протеста си срещу спорните земеделски закони в страната, съобщава “BBC”Фермерите, които лагеруват на границите на Делхи от ноември миналата година, искат отмяна на законите. Няколко рунда на преговори между профсъюзите на фермерите и правителството не дадоха резултати. Правителството казва, че законите ще увеличат доходите на фермерите, но синдикатите ги смятат за несправедливи и експлоататорски.

Премиерът Нарендра Моди определи реформите като “преломен момент за индийското земеделие”. Групите земеделски производители обаче репликираха становището му, че противно на обещанията, че законите ще помогнат за подобряване на доходите на фермите и увеличаване на производителността, те всъщност ще ги изложат на капризите на свободния пазар и ще ги направят по-бедни.

Призивът в понеделник за стачка Бхарат или национална стачка идва на първата годишнина от приемането на законите в парламента. Големи опозиционни партии, включително Конгреса, и няколко щатски правителства подкрепиха стачката, която започна в 06:00 часа местно време (00:30 GMT) и се очаква да продължи до 16:00 часа местно време.

Самюкта Кисан Морча (SKM), чадърна група от около 40 фермерски съюза, призова училищата, колежите, работните места и магазините в цялата страна да останат затворени, но заяви, че спешните служби ще могат да работят.

Южният щат Керала е почти напълно затворен, според новинарски съобщения, а в други щати е имало митинги и протести. Движението в Пенджаб, Харяна и по магистралите, свързващи Делхи със съседните щати, е прекъснато.

Какво точно определят новите закони?

Взети заедно, те ще разхлабят правилата относно продажбата, ценообразуването и съхраняването на селскостопанска продукция – правила, които защитават индийските фермери от свободния пазар от десетилетия. Те също така позволяват на частните купувачи да трупат основни стоки за бъдещи продажби, което само оторизирани от правителството агенти можеха да правят доскоро; и очертават правила за договорно земеделие, при което земеделските стопани приспособяват производството си така, че да отговарят на търсенето на конкретен купувач.

Една от най-големите промени е, че на фермерите ще бъде разрешено да продават продукцията си на пазарна цена директно на частни играчи – селскостопански предприятия, вериги супермаркети и онлайн бакалии. Повечето индийски фермери понастоящем продават по-голямата част от продукцията си на контролирани от правителството пазари на едро или на гарантирани минимални цени. Тези пазари се управляват от комитети, съставени от земеделски производители, често големи собственици на земя, и търговци или “комисионери”, които действат като посредници за при продажби, организиране на съхранение и транспорт или дори финансиране на сделки. Това е сложна система, подкрепена от регулации и множество лични и бизнес отношения.

Реформите, поне на хартия, дават възможност на фермерите да продават извън тази така наречена “система манди”.

И така, какъв е проблемът?

Въпросът е, че не е ясно как това ще се случи в действителност. От една страна, фермерите вече могат да продават на частни играчи в много щати, но това, което правят тези нови разпоредби, е да предлагат национална рамка. От друга страна фермерите са основно загрижени, че това в крайна сметка ще доведе до края на пазарите на едро и гарантираните цени, оставяйки ги без възможност за резервно копие. Тоест, ако не са доволни от цената, предлагана от частен купувач, те не могат да се върнат към манди или да я използват като разменна монета по време на преговорите. Мултан Това каза Сингх Рана, фермер в северния щат Пенджаб, казва:

“Първо, фермерите ще се почувстват привлечени от тези частни играчи, които ще предложат по-добра цена за продукцията. Междувременно правителственият мандис ще се опакова и след няколко години тези играчи ще започнат да експлоатират фермерите. От това се страхуваме.”

Правителството заяви, че системата Манди ще продължи и те няма да оттеглят минималната цена на подкрепа (MSP), която предлагат в момента. Фермерите обаче подлагат това обещание под съмнение. Сухдев Сингх Кокри , земеделски производител, каза пред Би Би Си Пенджаби миналата година:

“Това е смъртна присъда за малки и маргинализирани фермери. Новото законодателство има за цел да ги унищожи, като предаде селското стопанство и пазара на големите корпорации. Те искат да отнемат нашата земя. Но ние няма да им позволим да направят това.”

Протестите бяха най-мащабни в Пенджаб и Харяна, където системата Манди е силна и производителността е висока – така че само правителството е успяло да купи този обем продукция на определена цена. Икономистът Аджит Ранаде коментира:

“Даването на свобода на земеделския производител да продава извън системата Манди, на който и да е, е добре дошла стъпка, за да разчупим фермера. Но имате нужда от системата Манди, за да съжителствате с частната търговска система. Може би правителството трябва да излезе с писмен закон, че няма да оттегли MSP или системата Манди.”

Други анализатори също казват, че са необходими много по-големи реформи – например при използването на земята – за да се даде на частните играчи реална сила.

Индия все още има строги закони относно продажбата и използването на земеделска земя и високи субсидии, които защитават фермерите от пазарните сили.

И така, защо фермерите в Индия се чувстват несигурни?

На хартия земеделските производители в Индия са реципиенти на щедри субсидии и често дори на освобождаване от дългове. Те са освободени от данък върху дохода и получават гарантирани цени от правителството за 23 култури. Но земеделието в страната не е доходоносно и от години не е такова. Повечето фермери в Индия са малки или незначителни – повече от половината притежават по-малко от един хектар земя. Малцина всъщност получават гарантирани цени и повечето от тях продават на открития пазар.

Въпреки че в селското стопанство работи повече от половината население на страната, това представлява по-малко от една шеста от индийския БВП. Причините за това са многобройни – от ниски добиви през малки и разпокъсани земевладения до липса на модерно съхранение и инфраструктура. Девиндер Шарма, анализатор в областта на храните и търговската политика, заяви пред кореспондента на BBC Сутик Бисвас по-рано тази година:

“Гневът заради несправедливостта към земеделските производители се надигаше. Сега той се канализира чрез този протест срещу новите закони.”

Няма лесни отговори. Но много експерти се обединяват около становището, че в страна, където в селското стопанство работят толкова много милиони души, оставянето на съдбите на фермерите на капризите на пазара не може да бъде единственият отговор.

Къде стоят нещата сега?

Правителството предложи промени в законите и предложи да ги спре изцяло за срок до 18 месеца, въпреки че преговорите продължават. Земеделските производители обаче останаха твърди в исканията си, заявявайки, че няма да се задоволят с нищо по-малко от отмяна на законите.

Митинг срещу законите, планиран за Деня на републиката на Индия на 26 януари, прерасна в насилие, след като протестиращите фермери пробиха полицейски барикади, за да щурмуват историческия комплекс Червен форт в Делхи. Един протестиращ загина, а около 500 полицаи бяха ранени. Лидерите на профсъюзите осъдиха насилието и обвиниха за хаоса измамни елементи сред иначе мирния поход.

Някои казват, че протестите са загубили легитимността си след насилието, докато други казват, че фермерите трябва да приемат предложението на правителството да спре реформите и да се върнат у дома.

Повече от 400 фермери са загинали по време на протестите, продължили през суровата зима и горещото лято в Делхи, според SKM. Докато правителството на Пенджаб потвърди 200 смъртни случая, администрацията на Моди заяви, че няма данни за такива смъртни случаи.

От началото на февруари железни пирони, пръти, бодлива тел, камъни и импровизирани стени се използват за барикадиране на границите на столицата срещу протестиращите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments