Земеделци от Садово настояват да бъде възстановена стара ракетна площадка за борба с градушките. Кметът и експерти са пратили писмо до държавните институции, с което призовават за помощ. Местните жители смятат, че настоящите полигони не са достатъчни и хиляди декари земеделска земя може да пострада пак.
Между садовските села Катуница и Караджово са разположени 3000 декара трайни насаждения от вишни, сливи и череши. Стопаните разчитат на 2 оръдия, за да не се събират градоносни облаци над овощните им градини.
Стоил Койчев е земеделски производител. Той обясни за „БНТ“, че въпросните оръдия работят на база на един газ. По думите му се изпраща ударна вълна в стратосферата и така разсейват облаците.
Технологията, използваща ацетилен дава резултат, но не успява да покрие голяма площ. В община Садово живеят близо 500 малки и средни земеделци, за които щетите в резултат на градушка не са рядкост. Заместник-кметът Димитър Зравков коментира, че става въпрос за хора, които не са получили почти никакви обезщетения и които ежегодно теглят кредити, за да възстановят собствените си производства.
2 действащи полигона с противоградни ракети покриват част от обработваемите земи, но не могат да обхванат цялата територия, която е приблизително 200 кв. км. Заради това хората искат да бъде върната към активна дейност и една изоставена площадка, разположена в югоизточната част на общината. В обсега и влизат хиляди декари и от съседните Куклен и Родопи.
След последните градушки аграрното министерство започна процедура за изграждане на 24 нови площадки. Изготвя се и анализ за максимално разширяване обхвата на градовата защита над цяла България.