Земеделците искат да използват преработената лавандула за тор

0
543
Илюстративна снимка: Пиксабей
Илюстративна снимка: Пиксабей

Земеделци и собственици на дестилерии започват подписка срещу нормативна уредба от 2004 година на Министерството на околната среда и водите. Недоволството им е продиктувано от Наредба №2 за класификация на отпадъците, която в момента не позволява растителните остатъци от преработената лавандула да се използват като тор. Определиха това за стар подход и не задоволяващ потребностите на съвременното земеделие, предаде „БНР“.

Към момента лавандуловите площи в Добричка област са над 70 хиляди декара. Увеличили са се стократно само за последните 4 години. Дестилериите са около 100. При положение, че остатъчните отпадъци от преработената лавандула бъдат изхвърлени в депото, то ще се задръсти. Нормативната уредба обаче гласи, че това трябва да се направи.

Това води и до множество загуби за земеделците. Губят право да подхранват почвата, а също така трябва да дадат пари, за да бъде извозен боклукът до депото в с. Стожер.

Депутатът и заместник-председател на комисията по земеделие в Народното събрание Йордан Апостолов коментира, че едно извозване струва между 300-500 лева за един курс. Отделно отпадъкът може да се ползва като тор, защото е благоприятен за почвата.

Мнението му е подкрепено от земеделеца Ошнут Алев, който допълва, че природните закони дават възможности, които хората отнемат.

Към искането да отпадне Наредба №2 се присъединяват засегнатите страни от Стара Загора, Ямбол и Шумен.

„Проблемът ще бъде поставен за обсъждане в парламентарната комисия по земеделие следващата седмица“, съобщи заместник-председателят й Йордан Апостолов.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments