Протестите на земеделските производители приключиха и на финала беше подписан меморандум. Управляващите и протестиращите стигнаха до съгласие, а министър-председателят академик Николай Денков се извини, че нарече „терористи“. По този повод председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев коментира в ефира на „Bulgaria ON AIR“:
„Няма как да искаш 100% удовлетвореност, но се доближаваме до почти всичко, което сме искали. Имаше няколко неща, с които направихме компромис. Отстъпихме в категоричността за забрана на сухо мляко, мед, плодове и зеленчуци. В рамките на следващите 2 месеца ще има забрана за внасяне на слънчоглед, дотогава трябва да се уточнят квотите.“
Министерството на финансите ще отпусне още 63 милиона лева за компенсации за земеделците. Караколев посочи, че те са част от 213 милиона лева, предвидени за приблизително 40 000 стопани. По думите му това е втори транш от „украинската помощ“, като целият ще бъде изплатен до края на месеца. Договорен е и „де минимис“ за всички малки и средни земеделски стопанства, който се равнява на 47,5 милиона лева. Оказало се, че земеделското министерство не е успяло да се споразумее с администрацията на финансовото за отпускането на тези пари. Националните доплащания за всички животновъди ще бъдат платени до края на следващия месец.
Земеделската общност е показала, че може да бъде обединена, смята Караколев и изтъкна, че всички организации са аполитизирани, лозунгите им не са били политически и не са били свързани с искане на оставки.
Според председателя от Националната асоциация на малинопроизводителите Божидар Петков са били ускорени множество процеси, които са заложени в меморандума и са показали, че няма да има търпимост, когато няма диалог, което е довело и до голяма част от напрежението. Той подчерта:
„Премиерът и земеделският министър си взеха първия изпит по комуникацията!“
В меморандума има точка, че ще стартира интензивна работа за създаване на стратегии за конкурентоспособно земеделие.
Петков допълни, че за малинопроизводителите е било важно да се урегулира вносът на замразени плодове и зеленчуци. Той сподели, че са получили уверение, че ще вземат повече компенсации и смята, че „де минимисът“ ще даде глътка въздух за компенсация на всички загуби, които са имали.
„Очаквахме много повече, но бюджетът беше приет късно и нямаше много възможности за лавиране. Направи се всичко възможно, краят беше добър за всички“, заяви още той.