Над 14 000 спасители са пристигнали в Тибет за продължаване на търсенето на оцелели след силно земетресение. То уби поне 126 души в отдалечена част на западен Китай.
Над 400 души са били спасени, според китайските държавни медии, след като земетресението удари във вторник. То беше на около 80 км от базата на Маунт Еверест и унищожи хиляди домове.
Вицепремиерът Жанг Гоцин пристигна в сряда, за да надзирава операцията, която е затруднена от зимни температури. Те паднаха до -16C през нощта.
Земетресенията са чести в региона, който се намира върху голяма геоложка разломна линия. Въпреки това земетресението от вторник е едно от най-смъртоносните в Китай в последните години.
Земетресението с магнитуд 7.1, което удари на дълбочина от 10 км, беше усетено и в Непал и части от Индия.
Достъпът до интернет в Тибет е ограничен, тъй като регионът е строго контролиран от Пекин. Репортерите не могат да пътуват там без правителствено разрешение. Затова повечето от информацията за земетресението и последствията от него идват от китайските държавни медии.
Въздушните сили са мобилизирани, а дронове са изпратени да помогнат на спасителите. Президентът Си Дзинпин призова за всички възможни усилия. Целта е да се минимизират жертвите и да се преместят засегнатите жители.
Държавният вестник „Народното ежедневие“ съобщава, че над 30,000 души са били преместени в региона. Електричеството и мобилната свързаност в окръг Тингри, близо до епицентъра, бяха възстановени до сряда сутринта.
Според официални оценки, над 3600 сгради са срутени, което потенциално оставя хиляди без подслон.
Видеа, публикувани от китайския държавен телевизионен канал CCTV, показват разрушени къщи и сгради в свещения град Шигаце в Тибет. Спасителни работници преминават през отломките и раздават дебели одеяла на местните жители.
Санджи Данжи – чийто супермаркет е повреден при земетресението – разказа по телефона на информационната агенция AFP за обширното разрушение на домовете.
„Тук къщите са направени от пръст, така че когато дойде земетресението… много къщи се срутиха,“ каза 34-годишният. Той добави, че линейки са превозвали хора до болница през целия ден.
Жител на хотел в Шигаце разказа на китайския медиен източник “Fengmian News“, че бил събуден от силно трептене. Той каза, че взел чорапите си и избягал на улицата, където видял вертолети да кръжат надолу.
„Усетих, че дори леглото ми се вдига,“ каза той, добавяйки, че веднага разбрал, че става въпрос за земетресение. Тибет наскоро беше изпитал множество по-малки трусове.
Имаха повече от 40 последващи труса в първите часове след земетресението.
Цзян Хайкун, изследовател в Центъра за земетресения в Китай, каза на CCTV, че въпреки че друго земетресение с магнитуд около 5 все още може да се случи, „вероятността за по-голямо земетресение е ниска„.
Окръг Тингри, разположен в подножието на Маунт Еверест, който разделя Непал и Китай, е популярна база за алпинисти, които се подготвят да изкачат най-високия връх в света.
Екскурзиите за оглед на Еверест в района са отменени, сподели служител от туристическия сектор на местните медии, добавяйки, че районът е затворен. Трима посетители бяха преместени на открито заради безопасност, каза той.
Регионът Шигаце, дом на 800 000 души, е традиционната седалище на Панчен Лама. Той е ключова фигура в тибетския будизъм, чието духовно авторитет е втори след Далай Лама.
Тибетският Гедхун Чьоки Нийма, идентифициран като реинкарнация на Панчен Лама, беше изчезнал от Китай през 1995 г., когато беше на шест години. След това Китай избра свой Панчен Лама.
„Изпращам молитви за загиналите и пожелавам бързо възстановяване на всички пострадали,“ каза настоящият Далай Лама в изявление.
Той избяга от Тибет за Индия през 1959 г., след като Китай анексира региона. Оттогава той е разглеждан като алтернативен източник на власт за тибетците, които не одобряват контрола на Пекин. Този контрол включва местните медии и достъпа до интернет.
Въпреки че силни трусове бяха усетени в Непал, не са съобщени големи щети или жертви, според служител от Националния център за извънредни операции. Само „малки щети и пукнатини по къщите“ са нанесени.
Трусовете във вторник сутринта, които накараха много жители на Катманду да избягат от домовете си, припомниха за смъртоносното земетресение от 2015 г. Земетресението с магнитуд 7.8 удари близо до Катманду, столицата на Непал, убивайки почти 9,000 души и ранявайки повече от 20,000.
„През 2015 г., когато земетресението удари, аз дори не можех да се движа,“ каза Манджу Неупане, собственик на магазин в Катманду. „Днес ситуацията не беше толкова страшна. Но се страхувам, че друго голямо земетресение може да ни удари и ще бъдем затиснати между високи сгради.„
За още новини вижте ТУК