Разкъсваният от войната сирийски град Алепо е сред районите, пострадали тежко от смъртоносното земетресение, което опустоши и части от Южна Турция. До момента се съобщава за над 1400 души, загинали в Северна Сирия поради земетресението. Спасителните екипи съобщиха, че много сгради са повредени или разрушени, както и че хора са затрупани под развалините, предава „BBC“.
Районът е дом на милиони бежанци, разселени от гражданската война. Контролът над Северна Сирия е поделен между правителството, оглавените от кюрдите сили и други бунтовнически групи. Всички те продължават да са активни участници в конфликта. Още преди земетресението ситуацията в голяма част от тази територия беше критична, като мразовитото време, рушащата се инфраструктура и епидемията от холера причиняваха страдания на много от живеещите там, като това продължава и до днес.
Според отделни данни на сирийското правителство и спасителната група „Белите каски“, която действа в контролираните от бунтовниците райони, досега след земетресението в региона са загинали над 1400 души. Видеоклип, публикуван в социалните медии и проверен от BBC, показва как сграда в Алепо се срутва на земята, докато хората, намиращи се в близост до нея побягват, за да се спасят.
Земетресението с магнитуд 7,8 по Рихтер е регистрирано в 04:17 ч. местно време на дълбочина 17,9 км близо до турския град Газиантеп. 12 часа по-късно втори трус, който е бил почти толкова силен, е ударил на 130 км на север. Някои жители на Алепо споделиха пред „Reuters“, че няма къде да отидат, защото домовете им са разрушени или просто защото се страхуват от нови трусове.
Международният спасителен комитет, благотворителна организация с над 1000 служители, които се намират на място в контролираните от опозицията райони на Сирия, обяви, че е осъществявал дейности, за да овладее първата от десетилетие насам епидемия от холера в региона и се е подготвял за реакция срещу предстоящите снежни бури, когато е станало земетресението. Застудяването и проливните дъждове са възпрепятствали сериозно спасителните дейности.
Марк Кей, който е начело Организацията за защита на интересите в Близкия изток, описа ситуацията като много дълбока криза на фона на съществуващи други кризи на местно ниво и заяви, че в момента не може да се осъществи връзка с огромни части от региона поради повреда на комуникационните мрежи. По негови думи ще отнеме известно време, докато пристигне международната помощ.
През последните години Северозападна Сирия се превърна в едно от най-труднодостъпните места, като само един малък пропускателен пункт на турската граница е достъпен за транспортиране на ресурси до контролираните от опозицията райони. Твърди се, че някои хора в отдалечени райони са били разселвани до 20 пъти заради гражданската война, която избухна през 2011 г., когато мирно гражданско недоволство срещу президента Башар Асад бързо прерасна в насилие. В конфликта са загинали стотици хиляди цивилни граждани и опозиционни активисти, а възникналата хуманитарна криза през последните години се усложни от безпрецедентен икономически спад. Цели квартали и жизненоважна инфраструктура, включително болници, в цяла Сирия вече са били в руини в резултат на размирните действия преди земетресението.
Правителството на Сирия призова за международна помощ, като се обърна специално към държавите-членки на ООН, Международния комитет на Червения кръст и други хуманитарни организации. Според съобщения, разпространени в международни медии, обаче тя отхвърля твърденията, че е поискала помощ от Израел. Двете страни все още са в конфликт и в момента нямат дипломатически отношения. Десетки други държави са обещали помощ, включително Обединените арабски емирства, Кувейт и Катар. ООН обяви, че разполага с екипи на място, които изготвят оценка на ситуацията и предоставят помощ. Русия, която вече има военно присъствие в Сирия поради участието си в гражданската война в подкрепа на правителството, също обеща подкрепата си.