Турският президент Реджеп Тайип Ердоган дойде на власт преди 20 години, носейки със себе си вълна от обществено възмущение от действията на предишното правителство по отношение на едно смъртоносно земетресение. Сега, 3 месеца преди изборите, политическото бъдеще на Ердоган може да зависи от това как обществото възприема реакцията на неговото правителство на подобно опустошително природно бедствие, пише „APNews“
„Това ще бъде голямо предизвикателство за Ердоган, който си е изградил имидж на автократична фигура, но ефективна, която си върши работата“, твърди Сонер Кагаптай, експерт във Вашингтонския институт и автор на няколко книги за Ердоган.
Последиците от наскоро връхлетялото мощно земетресение не са единственият паралел с изборите през 2002 г. Тогава Турция се намираше в разгара на финансова криза, която нанесе тежък удар върху икономиката ѝ. Днес турската икономика е засегната от рязко покачващата се инфлация, а Ердоган е подложен на остри критики относно подхода си при справянето с проблема, заради който милиони бедни и хора от средната класа изпитват трудности да свързват двата края.
Политическите съперници на Ердоган вече започнаха да критикуват реакцията на правителството му на земетресението, като твърдят, че в продължение на две десетилетия то не е успяло да подготви адекватно страната за неизбежното. Експертите също посочват, че недоброто прилагане на строителните норми е основна причина за смъртоносните трусове, които удариха страната по-рано тази седмица. До изборите остават по-малко от 100 дни, но съперниците на лидера все още не са излъчили кандидат, който да се изправи срещу него.
Макар че досегашната бурна реакция срещу правителството относно земетресението не се отразява добре на репутацията на Ердоган, анализатори смятат, че той има време да промени нещата преди изборите, насрочени за 14 май. Непосредствено след земетресението държавният глава обяви тримесечно извънредно положение, което му дава право да „изразходва щедро държавни средства“ в тези области, твърди Хамиш Киниър, анализатор за Близкия изток и Северна Африка, който вярва, че победата на Ердоган все още е вероятна. Ердоган обеща да дари 10000 турски лири на хората, засегнати от земетресението, и да субсидира наемите им. Вчера той заяви, че ще бъдат отпуснати допълнителни 100 млрд. лири за възстановителни дейности след земетресението.
На последните президентски и парламентарни избори през 2018 г. Ердоган и неговият алианс спечелиха с огромно мнозинство в седем от 10-те провинции, опустошени от земетресенията по-рано тази седмица. През последните години той прокара промени, които премахнаха контрола и баланса между различните клонове на властта, концентрирайки повече власт в ръцете на президента. В Турция свободата на изразяване е ограничена, а правителството до голяма степен контролира медиите, което означава, че телевизионните канали показват предимно сцени на „героични и трогателни спасявания“, като в същото време умишлено цензурират сцени на трудности и неуспехи.
В условията на смазваща инфлация Ердоган увеличи минималната работна заплата, пенсиите, както и заплатите на държавните служители. Въпреки че тези стъпки бяха посрещнати с благодарност и одобрение сред избирателите, други му донесоха сериозни критики. Това например е демонстрирано ясно при факта, че лидерът настоява да се бори активно с инфлацията, като многократно намалява лихвените проценти, за да стимулира растежа – стратегия, която според основните икономисти по света само влошава проблема. Сега обаче всички погледи са насочени към реакцията на земетресението.
Политическите съперници обвиняват открито Ердоган за сегашната ситуация в страната. По-рано тази седмица Кемал Киличдароглу, лидер на основната опозиционна партия в Турция, обвини за опустошенията двугодишното управление на Ердоган.
„Нека бъда пределно ясен. Ако има човек, отговорен за този процес, това е Ердоган. В продължение на 20 години това правителство не е успяло да подготви страната за земетресение,“, обясни Киличдароглу във видеообръщение.
Той също така обвини правителството в неправомерно изразходване на данъците, наложени след земетресенията през 1999 г., които са били предназначени за подготовка на страната за бъдещи бедствия.
Тъй като броят на жертвите продължава да расте с всеки изминал ден, Ердоган заяви, че лидерите на страната трябва да се стремят да се абстрахират от политическата надпревара.
„Този път е време за единство и обединение. Не мога да приема как във време като това се водят такива подли и негативни кампании в името на елементарни, политически интереси.“, коментира президентът.