Бившият бразилски президент Жаир Болсонаро се връща в Бразилия, след като прекара месеци в САЩ, съобщава „BBC“.
Крайнодесният политик се завръща за първи път, откакто поддръжници щурмуваха Върховния съд, Конгреса и президентския дворец през януари. Бунтовете дойдоха след седмици на протести, които обвиниха Луис Инасио Лула да Силва за измама при поражението му от президента.
Говорейки на летище във Флорида, преди да се качи на полет, той сподели, че няма да води опозицията срещу Лула. Но в интервю за „CNN“ Болсонаро коментира също, че ще помогне на своята Либерална партия като „човек с опит“ и че възнамерява да пътува из Бразилия, за да води кампания на местните избори догодина.
След като пристигна на терминала в Орландо, той говори и се снима с тълпи от привърженици. Болсонаро трябваше да кацне в бразилската столица Бразилия рано в четвъртък местно време. Бившият президент е изправен пред множество съдебни предизвикателства при завръщането си, включително разследване дали е подбудил бунтовници, които са нахлули в ключови правителствени сгради седмица след встъпването в длъжност на Лула. Той също така е в центъра на скандал заради обвинения, че се е опитал нелегално да внесе и задържи бижута на стойност милиони долари, дадени на него и съпругата му от Саудитска Арабия през 2019 г. Бижутата бяха конфискувани от бразилски митнически служители, когато член на обкръжението на Болсонаро се опита да ги внесе в страната през 2021 г.
В сряда федералната полиция призова Болсонаро да даде показания по саудитския случай на 5 април. Освен това той е изправен пред 16 дела пред Върховния избирателен трибунал на Бразилия, което може да му попречи да се кандидатира за поста в продължение на осем години и да го отстрани от президентската надпревара през 2026 г.
Той напусна страната през декември, преди наследникът му да положи клетва, пътувайки до Флорида и кандидатствайки за шестмесечна туристическа виза за САЩ. Болсонаро загуби на косъм президентските избори миналия октомври от левия си съперник, което доведе до необосновани твърдения от страна на неговите поддръжници за измама при гласуване – в крайна сметка ескалирало в сцени на насилие в столицата. Той изрази съжаление за размириците, но отрича да ги е причинил.
Върховният съд на Бразилия обаче се съгласи да го включи в разследването си за щурма на правителствени сгради на 8 януари. На този ден хиляди радикални поддръжници на Болсонаро, които продължават да твърдят, че изборите са фалшифицирани, нахлуха във Върховния съд, Конгреса и президентския дворец в Бразилия. Те са лагерували в и около града в продължение на седмици, призовавайки за военен преврат и повече от 1200 души са обвинени за бунта.
През февруари бразилският сенатор Маркос до Вал подчерта, че Жаир Болсонаро е бил на среща през декември относно заговор за запазването му на власт, твърдейки, че е бил помолен да накара ръководителя на избирателния орган да се компрометира, за да дискредитира президентските избори. Нито той, нито неговите представители все още са коментирали забележките на до Вал.
Завръщането на Болсонаро в Бразилия създава рискове и несигурност за страната му, администрацията на Лула и за самия него. Трудно е да се каже как политически поляризираната бразилска общественост ще реагира на присъствието му.
През последните 89 дни, когато Болсонаро прекара удължената си почивка в САЩ, бившият държавен глава се появяваше само от време на време в медиите. Понякога го виждаха да яде в ресторанти за бързо хранене, сякаш беше просто поредният турист, който си почива по време на безгрижната си ваканция във Флорида. Но Болсонаро сега се връща към напрегната ситуация у дома.
Бразилските медии съобщават, че федералната полиция е активирала специални планове за сигурност за пристигането му и моли последователите му да се въздържат от организирането на голямо, многолюдно събитие за посрещането му на летището.
Според „CNN“ полицията е изразила възражения срещу първоначалното му желание да бъде каран по улиците на Бразилия в кола с открит таван.
Властите също се придвижваха, за да отцепят Еспланадата на министерствата, церемониалното сърце на столицата, където се намират правителствените сгради, щурмувани на 8 януари.
Болсонаро е разследван по обвинения, че той и някои от близките му съветници са изиграли някаква роля в подстрекаването на безредиците, не е единственият му правен проблем. Няколко други разследвания на бразилските власти разглеждат твърдения за участието му в изборна дезинформация и други потенциални нередности, някои от които могат да бъдат наказуеми с присъда затвор. Поради това много бразилски наблюдатели очакваха Болсонаро да се опита да удължи престоя си в САЩ. Вместо това сега той се завръща в Бразилия, за да се изправи пред несигурна лична ситуация.
След като отрече, докато се качваше на самолета си, че иска да ръководи опозицията, Болсонаро обещава, че иска само да предложи на страната своя опит след години на обществена служба. Но пристигането му в Бразилия вероятно ще означава допълнителни проблеми за Лула, който вече се бори в първите месеци на новата си администрация да си върне популярността, на която се радваше, когато заемаше президентския пост за първи път от 2003 до 2010 г.
Болсонаро остава мощен антагонист, който все още се радва на подкрепата на милиони бразилци. Той също така вероятно ще остане поляризираща фигура. Повечето очакват политикът да продължи да генерира високи нива на противоречия, които някога привлече на поста, когато неговият остър стил му спечели прозвището „Тръмп от тропиците“.
Завръщането на Болсонаро вероятно ще засили нестабилността на бразилската политическа сцена и ще увеличи спекулациите за това какво му е подготвила собствената му съдба, политическа, правна и друга.