Жалби за касиране на изборите: КС допуска проверки в 1777 секции

Оспорването на законността на изборите за 51-вото Народно събрание доведе до експертизи, искания за касиране и разследване на нарушения

0
54
Гласуване, избори, бюлетини
Местни избори 23. Снимка: Искра.бг

Конституционният съд /КС/ започна разглеждането на пет дела, свързани с оспорването на законността на изборите за 51-вото Народно събрание, проведени на 27 октомври 2024 г. Всички дела са обединени за общо разглеждане, съобщиха от институцията.

По делата са допуснати експертизи, които ще извършат преброяване на гласовете от хартиени бюлетини и машини в 1777 избирателни секции. Експертите трябва да проверят дали резултатите в протоколите на секционните избирателни комисии /СИК/ съответстват на реално подадените гласове.

Допълнителните задачи на експертите включват:

– Установяване на коректността на броя на недействителните бюлетини в 442 избирателни секции.
– Проверка на протоколите за спазване на изискванията при поправки на грешки.
– Установяване на причините за липсата на видеонаблюдение в определени секции, както и информация за промени в съставите на секционните комисии.

Срокът за приключване на експертизата е до 10 януари 2025 г., като Централната избирателна комисия /ЦИК/ е задължена да осигури необходимите изборни книжа и информация.

Първите жалби бяха внесени от ИТН и партия „Величие“ на 8 ноември. ИТН оспорват надписване на резултати в протоколите, липса на видеонаблюдение и прехвърляне на гласове между партии. „Величие“ настояват за пълно или частично касиране на изборите заради подмяна на секционни комисии в над 400 секции, манипулации с машинния вот и други нарушения.

На 14 ноември в Конституционния съд постъпиха още три жалби:

– Коалиция „Продължаваме промяната–Демократична България“ /ПП-ДБ/ поиска повторно преброяване на резултатите в над 3 000 секции.
– Сдружение БОЕЦ оспори резултатите с искане за обявяване на изборите за незаконосъобразни.
– Под третата жалба, подкрепена от депутати от „БСП-Обединена левица“ и „Алианс за права и свободи“ /АПС/, са представени доказателства за нарушения.

Експертите ще проверят:

– Съответствието между действителните гласове и данните в протоколите.
– Причините за липсата на видеозаснемане при преброяването на гласовете.
– Законността на промените в секционните избирателни комисии, извършени след законовия срок.

Политическите партии настояват за прозрачност и гарантиране на честността на изборния процес. Според жалбоподателите, нарушенията са достатъчно сериозни, за да доведат до касиране на изборите, независимо дали изцяло или частично.

„Възраждане“: България не трябва да се въвлича във военния конфликт

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments