Жана Величкова: Секторът за безалкохолни напитки е с ключов принос към икономиката на България

1
130
Жана Величкова
Жана Величкова. Снимка: АПБНБ

Производителите на безалкохолни напитки и бутилирани води в България са създали над 234 млн. лева добавена стойност в икономиката на страната за 2022 г., показва проучване на Института за пазарна икономика /ИПИ/ за Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки. Това представлява близо 43% от добавената стойност в производството на всички видове напитки и над 1.2% от добавената стойност в цялата преработваща промишленост.

Проучването разкрива и значимия принос на предприятията в сектора за публичните приходи, като предприятията са допринесли пряко с около 11 млн. лева от корпоративен данък, над 42 млн. лева осигурителни вноски и 8,8 млн. лева данък върху доходите на наетите лица. Продажбите на безалкохолни напитки в страната са генерирали близо 260 млн. лева данък върху добавената стойност, платен от крайните потребители.

„Предприятията в нашата индустрия осигуряват пряко 4 273 работни места, което представлява 41% от заетостта в производството на всички видове напитки и близо 1% от заетостта в преработващата промишленост. Инвестираме в развитието на служителите си, като същевременно се стараем да осигурим и възможно най-високо трудово възнаграждение. През 2022 г. средният годишен размер на заплатите е с 33% по-висок от нивата в преработващата промишленост“, споделя Жана Величкова, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки. Величкова също така подчертава значението на устойчивостта за сектора:

„Ключов наш приоритет продължава да бъде устойчивостта, като основен фокус през изминалите две години е въвеждането на ефективна Депозитна система в страната. Проект с национална значимост и мащаб, в който като основен представител на задължената индустрия с ангажирана отговорност си партнираме с държавата и другите заинтересовани страни, като отстояваме да бъде реализиран така, че освен ползите за опазването на околната среда, да увеличат и генерираната от сектора добавена стойност и принос за българската икономика и общество. Важните стъпки на напредък за обединяване около отстояваните от нас ключови принципи на системата, очакваме да бъдат надградени с приемането на необходимата подкрепяща законодателна рамка до края на 2024 г.“

Секторът е създал продукция за 760 млн. лева, което се равнява на 38% от продукцията в компаниите, занимаващи се с производство на напитки и 1% от продукцията в преработващата промишленост. През 2022 г. индустрията е използвала местни ресурси на стойност близо 528 млн. лв., включително 226 млн. лв. за суровини и материали от български производители, 142 млн. лв. за външни услуги и 46 млн. лв. за дълготрайни материални активи.

Лъчезар Богданов от ИПИ допълва:

„Оживлението в новите инвестиции и възстановяването на производството на безалкохолни напитки, последвало кризата, свързана с глобалната пандемия, са най-важните тенденции за последните години. Инвестициите са ключови за увеличаването на производителността, което позволява на сектора да създава по-висока добавена стойност на един нает и да осигурява по-високи възнаграждения. Успешните производители от отрасъла също така са и сред основните двигатели на регионалната икономика и пазара на труда в общините, където оперират.“

Проучване на GlobalData Plc посочва, че Европейският сектор на безалкохолните напитки поддържа над 1.8 млн. работни места в цяла Европа. Всяко работно място в сектора създава още седем във веригата на стойността, включително в секторите селско стопанство, производство и опаковане. Европейската индустрия за безалкохолни напитки генерира 242 млрд. евро обща стойност в ЕС, произвеждайки над 97% от безалкохолните напитки в рамките на ЕС. Малките и средните предприятия в индустрията допринасят с около 14% за общите приходи на пазара.

Как да се разхладим през лятото с правилно хранене

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments