Железопътната свързаност със страните от Западните Балкани е от изключителна важност за България

0
58
Нели Андреева
Нели Андреева. Снимка: Министерство на транспорта

Железопътната свързаност на страните от Западните Балкани е от изключителна важност, което налага необходимостта от бързо реализиране на инфраструктурни проекти по направленията към Сърбия и Северна Македония. Това съобщи заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Нели Андреева по време на церемонията за стартирането на проекта „Развитие на жп възел: София-Волуяк“.

Той се съфинансира със средства по Механизма за свързване на Европа (МСЕ). Стойността на договора за строителство е 199 850 060 лева без ДДС, а негов изпълнител е „ЗГОП БЪЛГАРИЯ“ ДЗЗД, включващо фирмите: „Тодини България“ ООД и Стопанско дружество ЗГОП АД.

Развитието на коридор „Ориент/Източно-Средиземноморие“ от сръбска граница-София-Пловдив-Бургас, с отклонение Свиленград се изпълнява в съответствие с европейските регламенти и единственото, което остава да завършим по него е направлението от София към сръбска граница, заяви заместник-министър Андреева.

„Със старта на този проект, вярвам че правим първата крачка към това и очаквам съвсем скоро да стартира и проектът Волуяк-Драгоман, с което ще продължи модернизацията на жп линията „София-Драгоман-сръбска граница“, допълни още тя.

Политиката на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е активно подобряване на мобилността и свързаността с всички съседни страни, както и за укрепване на отношенията в икономическо и социално естество. Предприети са действия за изграждането на железопътна връзка и със Северна Македония.

„Надявам се, по този начин да допринесем за „Зелената сделка“, чийто приоритети са прехвърляне на трафика от автомобилен към железопътен транспорт както на пътници, така и на товари. Да осигурим безопасност на превозите и да придадем на железниците ни един по европейски вид“, каза в заключение Нели Андреева.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments