
Във вторник спасителите извадиха 63-годишна жена от развалините на сграда в столицата на Мианмар, но надеждата за намиране на още много оцелели след силното земетресение, при което загинаха най-малко 2000 души и се задълбочи хуманитарната криза, причинена от кървавата гражданска война, намалява, съобщава „Асошиейтед прес“.
От пожарната служба в Найпйтау съобщиха, че жената е била успешно извадена от развалините рано във вторник, 91 часа след като е била погребана, когато сградата се е срутила при земетресението с магнитуд 7,7 по Рихтер, което се случи по обяд в петък. Експертите твърдят, че вероятността да бъдат открити оцелели намалява драстично след 72 часа.
Епицентърът на земетресението е бил в близост до втория по големина град в страната Мандалай, а до момента управляваното от военните правителство съобщава за 2065 загинали, над 3900 ранени и 270 изчезнали.
Очаква се тези цифри да нараснат, но земетресението засегна голяма част от територията на страната, като остави много райони без електричество, телефонни и мобилни връзки и повреди пътища и мостове, поради което е трудно да се оцени пълният размер на разрушенията.
Повечето от съобщенията до момента идват от Мандалай и Найпйтау.
От пожарната служба на Мианмар съобщиха, че в Мандалай са спасени 403 души, а до момента са открити 259 тела. Само при един от инцидентите 50 будистки монаси, които полагали религиозен изпит в манастир, са загинали при срутването на сградата, а за още 150 се смята, че са погребани в развалините.
Световната здравна организация съобщи, че в централната и северозападната част на Мианмар са срутени или сериозно повредени общо над 10 000 сгради.
Земетресението разтърси и съседен Тайланд, като предизвика срутване на строяща се висока сграда и погреба много работници.
В понеделник от развалините бяха извадени две тела, но десетки все още се водят за изчезнали. Като цяло в Банкок загинаха 20 души, а 34 бяха ранени, предимно на строителната площадка.
В Мианмар усилията за издирване и спасяване в засегнатия район спряха за кратко по обяд във вторник, като хората застанаха за минута в мълчалива почит към загиналите.
Чуждестранните хуманитарни работници пристигаха бавно, за да помогнат в спасителните дейности, но напредъкът все още беше бавен поради липсата на тежка техника на много места.
Във вторник на едно от местата в Найпйтау работниците образуваха човешка верига, като си подаваха на ръка парчета тухла и бетон от руините на срутена сграда.
Официалното издание на военното правителство на Мианмар Global New Light of Myanmar съобщи във вторник, че екип от китайски спасители е спасил четирима души предишния ден от руините на Sky Villa – голям жилищен комплекс, който се е срутил по време на земетресението. Сред тях са 5-годишно дете и бременна жена, които са били в капан повече от 60 часа.
Същата публикация съобщава, че двама тийнейджъри са успели да изпълзят от развалините на същата сграда до мястото, където са работили спасителните екипи, като са използвали фенерчетата на мобилните си телефони, за да се ориентират. След това спасителите са успели да използват подробности от разказаното от тях, за да открият баба им и брат им.
На мястото на инцидента работят международни спасителни екипи от няколко държави, включително от Русия, Китай, Индия, Обединените арабски емирства и няколко държави от Югоизточна Азия. От посолството на САЩ съобщиха, че е изпратен американски екип, но той все още не е пристигнал.
Междувременно множество държави обещаха милиони помощи, за да подпомогнат Мианмар и организациите за хуманитарна помощ в предстоящата монументална задача.
Още преди земетресението повече от 3 милиона души са били разселени от домовете им заради бруталната гражданска война в Мианмар, а близо 20 милиона се нуждаят от помощ, по данни на ООН.
Много от тях вече не разполагат с основни медицински грижи и стандартни ваксинации, а разрушаването на водната и санитарната инфраструктура от земетресението повишава риска от избухване на епидемии, предупреди Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси. Ето какво се казва в последния доклад на OCHA:
„Разселването на хиляди хора в пренаселени убежища, съчетано с разрушаването на водната и санитарната инфраструктура, значително повиши риска от избухване на заразни болести.“
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм