Жена е в МБАЛ-Добрич след катастрофа, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Сигнал е получен в 00:15 часа тази вечер от гражданин, който е съобщил на пътните полицаи при ОДМВР-Добрич за настъпило произшествие на кръстовището между ул. „Отец Паисий“ и бул. „Добруджа“.
Пристигналите на място полицаи са констатирали лек автомобил „БМВ“, управляван от А.А, който при движение по ул. „Отец Пайсии“ в посока ДКЦ 2 е изгубил контрол над управлението и се е ударил челно в метален стълб. В резултат на удара возещата се на предна дясна седалка жена е пострадала. Тя е била транспортирана с линейка в болница, където е настанена за наблюдение в неврохирургия със сътресение на мозъка, без опасност за живота. Водачът е бил изпробван за наличие на алкохол, като уредът е отчел отрицателен резултат.
Как да реагираме, ако станем свидетели на катастрофа: Съвети и препоръки
- Запазете спокойствие и оценете ситуацията – Първото и най-важно нещо е да запазите спокойствие. Паниката не помага на никого и може да ви попречи да реагирате правилно. Оценете бързо ситуацията – колко коли са замесени, има ли видими наранявания по участниците в произшествието и какви са условията наоколо /трафик, пътни условия и т.н./.
- Осигурете безопасността си – Преди да се доближите до мястото на катастрофата, уверете се, че вие сте в безопасност. Паркирайте колата си на безопасно разстояние, включете аварийните светлини и, ако е възможно, облечете светлоотразителна жилетка.
- Повикайте спешна помощ – Незабавно се обадете на спешните служби /телефон – 112/. Дайте им точна информация за мястото на катастрофата, броя на замесените превозни средства и евентуални наранявания. Останете на линия, докато операторът не ви каже, че можете да затворите.
- Оказване на първа помощ – Ако имате знания за оказване на първа помощ и мястото е безопасно, проверете състоянието на пострадалите. Ако някой е в безсъзнание, но диша, оставете го в същото положение. Ако не диша, започнете сърдечен масаж и изкуствено дишане, ако сте обучени за това. Винаги действайте според своите умения и възможности, без да поемате излишни рискове.
- Подпомагайте спешните служби – Когато пристигнат спешните екипи, дайте им точна информация за това, което сте видели и какво сте направили до момента. Те ще се нуждаят от вашето съдействие, за да реагират по най-добрия начин.
- Запишете си данните – Ако е възможно, запишете си данните на участниците в катастрофата и на свидетели. Това може да включва регистрационни номера, имена, телефонни номера и евентуални бележки за случилото се. Тази информация може да бъде полезна за полицията и застрахователите.
- Психологическа подкрепа – Ако сте станали свидетел на катастрофа – това може да бъде травмиращо. Не се колебайте да потърсите психологическа помощ, ако усещате, че преживяването ви влияе негативно. Подобни инциденти могат да оставят дълбоки емоционални следи и е важно да се грижите за себе си.
Ставането свидетел на катастрофа е стресиращо и изисква бързи, но разумни действия. Спазването на тези съвети може да помогне не само на пострадалите, но и на вас самите да останете в безопасност и да се справите с възникналата ситуация. Помнете, че вашата бърза и адекватна реакция може да спаси живот. Следвайте тези препоръки и се подгответе за всякакви ситуации на пътя. Вашата осведоменост и готовност могат да направят разликата в критичен момент.
Владислав Панев: Приватизация на ББР, за да не се повтарят зулумите с Вълка!