3 години по-късно казусът с последната зелена и слънчева градинка на бургаската улица „Фердинандова“ отново се връща на дневен ред. Снощи поне 50 души излязоха на протест, за да заявят категоричното си несъгласие с предстоящо застрояването в района, срещу изсичането на вековни дървета и унищожаване на градинка. Те настояват Община Бургас да облагороди парка, така че да има децата им къде да играят и да почисти паметника, за да се помни миналото. По време на недоволството бяха събрани и над 100 подписа, подкрепящи исканията.
Общественикът Иван Чачевски припомни пред Искра.бг, че през 2019 година парцелът от зелена площ е бил преобразуван в частна собственост, след като е бил продаден „по някакъв начин“ на Александър Христов и още трима души. Един път живущите в района са пускали жалба, след която Общинският съвет в Бургас е спрял намеренията на собствениците. Сега съдът е отменил жалбата и те се опитват да постигнат своето, заяви Чачевски и добави:
„Живущите в тези блокчета, а и в целия квартал, са категорично против да се предприемат всякакви действия по застрояване. Виждате тази хубава зелена градинка, която е на може би повече от 80 години и тук има вековни дървета, поне 10, които трябва да бъдат унищожени. Разбрахме, че има намерение да бъдат построени два немалки блока, които ще създадат огромен проблем за живущите в квартала. Най-големият проблем е обаче, че ще бъде унищожена зелената площ, която е твърде необходима за хората, живущи тук. Всички големи дървета, които виждате тук трябва да бъдат унищожени.“
Чачевски изтъкна, че исканията им са да не се променя статутът на тази зелена площ, защото са все по-малко местата, където хората могат да се разходят сред зеленина, да играят децата им и да разхождат домашните любимци.
Сред протестиращите имаше и майка на три деца, която призова собствениците лично да се срещнат с нея и да й обяснят къде ще играят малчуганите й и какъв въздух ще дишат. Тя е категорична, че Община Бургас е длъжна да помогне както на родителите, така и на децата, които са бъдещето на България. Чуйте апела й:
„Една огромна молба – да се помисли за децата, които живеят тук. Не ви ли е поне малко мъчно за тези деца, които няма къде да играят, къде да дишат? Това е бъдещето, а не каменните блокове! Трябва да има къде да играят, къде да се развиват. Майка съм на три деца, които съм родила не само на България, а и на Бургаска община. Моля да помислите за нас! Имаме нужда да ги разходим някъде. Цял живот живея в тази махала и цял живот прескачам алкохолици и наркомани. Не видях никакво отношение по този проблем, не видях никакво отношение и към тази градинка, която се е превърнала в свърталище на алкохолици и наркомани, а можеше да стане едно чудесно място за децата. Заради това моля собственика, той е длъжен да дойде пред мен като на майка на три деца и да ми обясни какво точно иска да прави тук и защо. Той е длъжен да дойде тук, а Община Бургас е длъжна да ни подкрепи – нас родителите и нашите деца.“
Венцислав Василев живее на „Цариградска“ Ν64. Той също е притеснен, че ще бъдат изсечени стари дървета и ще бъде унищожена вековна градинка.
„Най-малкият проблем са паркоместата, който е най-болен. Притеснява ме, че трябва да се изсекат дърветата и да се унищожи една градинка със 100-годишна история. Нямам представа кои дървета /бел. ред. – ще бъдат унищожени/, но от интернет пространството разбрах, че ще останат само две, но кои… ние нямаме никаква информация. Тази, която имаме тук живущите от комплекса – я имаме от интернет. Но сме категорично против застрояването на градинката и най-болният проблем – изсичането на дърветата. И другото – като се построят две кооперации къде ще спират тези коли? То сега няма място. Основният проблем не е толкова паркоместата, а ние сме против унищожаването на зелените площи в града. Това дърво е вековно, 100-годишно е, има екосистема, живеят птички… да дойдат еколози и да видят защо трябва да го нарушат?! Нямам представа! Всички съседи сме се организирали и ще предприемем всички по закон мерки и дано да успеем!“, категоричен е Василев.
Живеещите в района са категорични, че е кощунство да се отсичат дървета. Три от тези, които най-вероятно първи ще попаднат под трионите, са високи около 30 метра. Едното от тях е с огромен ствол и е поне на 70 години. Протестиращите определят случващото с „безумие“ и „граничещо с престъпност“. Те отбелязват, че по цял свят всички се борят за зеленина, градски паркове, градинки, места за игра за децата, докато в България и респективно в Бургас те се унищожават. Гражданите смятат, че с малко средства за асфалт, бордюри, пейки, изрязване на клоните на дърветата и окосяване на тревата, мястото може да се превърна райска градина. В момента обаче е занемарена, защото от години никой не полага грижи за нея.
Участници в недоволството снощи споделиха пред Искра.бг и опасенията си за корупционна практика, защото случващото се противоречи на всякакви нормални разбирания – да се унищожава зеленина и вековна градинка. Те предполагат, че за всичко е виновна гербаджийската Община Бургас и обвиняват кмета Димитър Николов, че е позволил това да се случи. Съмненията им са породени от факта, че през 2019 година е можело да не се позволява парцелът да отиде в частни ръце, но въпреки това се е случило. Предстои гражданите да предприемат всичко по закон, но според тях апетитите за района са големи и едва ли някой ще им помогне – той се намира в така наречената навремето „Централна градска част“. Те са категорични, че сега единствено Община Бургас и кметът Димитър Николов, като неин ръководител, могат да спрат това нещо и по този начин да докажат, че подозренията им са неоснователни.
Предвижда се в 16:30 часа в сряда гражданите да се съберат отново – този път пред Община Бургас, където ще внесат официално исканията си, както и събраната подписка снощи.