Инвестиционно намерение за изграждане на площадка за съхранение на медицински отпадъци се превърна в причина за обществено недоволство във варненското село Тополи. Става въпрос за закрито хале, в което ще бъдат съхранявани употребявани маски, марли, престилки и ръкавици от лечебните заведения.
После те ще бъдат транспортирани до Девня, където ще бъдат изгаряни. Жителите на селото излязоха на протест, подкрепени лично от кмета Благовест Георгиев.
„Живея в близост до площадката за складиране на медицински материали, която ще бъде проектирана в района. Против съм, защото във Варна има шест болници, в които се лекуват хиляди пациенти. Това ще бъде натоварено с живи ваксини от болни и умрели хора. Почвата ще бъде заразена, въздухът ще бъде замърсен. Присъстващите сме категорично против, ще организираме инициативен комитет и няма да допуснем застрояването на депо“, коментира Андрей в ефира на „БНТ“.
„Като жител на това село се притеснявам, че то започва да се превръща в индустриална зона. Има складове, минават тирове, имаме и други съоръжения за преработка на отпадъци, крематориум, екарисаж“, отбеляза Георги Несторов.
Кметът на селото Благовест Георгиев съобщи, че инвестиционното предложение от фирмата е пристигнало в петък и е обявено на сайта на общината. В рамките на работния ден вчера е дошло и искане за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействията върху околната среда. Жителите вече са започнали подписка, в която за по-малко от 24 часа са събрани около 1000 подписа.
„Заставам твърдо зад исканията на хората. Веднага започнахме да събираме информация и да подготвяме становище. Общественото недоволство ескалира, защото в района вече има достатъчно замърсяващи производства“, подчерта Георгиев.
Управител на фирмата инвеститор Светослава Евтимова заяви, че използването на площадката се налага поради строително-ремонтни дейности.
„Целта е да обезпечим непрекъсваем процес на работата на болницата в условия на пандемична обстановка. Ще използваме това закрито хале, докато текат строително-ремонтните дейности – не повече от 2-3 месеца“, увери Евтимова.