На вниманието на животновъдите: Чумата наближава България. БАБХ с допълнителни мерки

Българската агенция по безопасност на храните въвежда временна забрана на животновъдни изложби

2
1694
Агнета
Агнета. Снимка: БАБХ

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция по отношение на заболяването чума по дребните преживни животни, със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/, се въвеждат допълнителни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта на територията на Република България.

След проведена среща между ръководството на Министерство на земеделието и храните /МЗХ/, БАБХ и представители на браншови асоциации за ДПЖ, се взе решение за въвеждането на временна забрана за провеждането на животновъдни изложби и пазари за дребни преживни животни в страната.

Мярката е в допълнение към вече предприетите действия от страната на Агенцията, сред които засилване на контрола на всяка пратка живи дребни преживни животни, предназначени за доотглеждане или незабавно клане, с произход от засегнатите държави; извършване на клинични прегледи и вземане на проби за изследване наличие на вируса при животните за доотглеждане; засилен предкланичен и следкланичен преглед на животните, насочени за незабавно клане.

На заседанията на сформираните областни и общински епизоотични комисии ще се анализира актуалната епизоотична обстановка и необходимостта от предприемане на нови мерки за предотвратяване на проникването на заболяването в съответните райони на страната.

Заболяването не е опасно за хората, но е изключително опасно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби.

Важна рокада по върховете на Министерството на земеделието

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Мари
Мари
3 месеци по-рано

Да видим , още каква чума ще ни похожда..

trackback

[…] БАБХ осъществява ежегодно мониторинг за чума по дребните преживни животни. Съгласно „Програмата за надзор на някои трансгранични болести по животните“, официалните ветеринарни лекари извършват ежемесечни клинични прегледи в шестте южни гранични области. На база оценка на риска са определени животновъдни обекти, в които се отглеждат дребни преживни животни /ДПЖ/. От тях се вземат проби за серологично изследване за шап и чума. Последно такива са взети през месец юли тази година. Резултатите от тях са отрицателни. […]