Скандалът, предизвикан от антикорупционното разследване в Брюксел и ареста на зам.-председателя на Европейския парламент /ЕП/ Ева Кайли, е гигантски. Това коментира кореспондентът на „bTV“ за европейските институции Десислава Минчева-Раул. По думите й не само Кейли е задържана за разпит, а и още петима. Белгийската полиция е извършила 16 обиска.
„Има 3 вида политици – получават подаръци и го казват; получават и не го казват; третите искат да получават и го показват, но дали ще стане.“, отбеляза още журналистката.
Десислава Минчева-Раул коментира и отказа за присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според нея на 8 декември сме имали шанс, възможност, а още през 2011 г. Европейската комисия /ЕК/ е обявила, че Румъния и България са готови за Шенген. От тогава до 8 декември не е имало нито едно гласуване, отбеляза тя.
„Би било жест на елегантност да се каже благодарение на кого се стигне до гласуването. Едната държава е Франция, а другата Чехия, която наложи в дневния ред гласуването.“, добави тя и уточни, че следващо гласуване по темата ще има, когато страната, ротационен председател на Съвета на Европейския съюз /ЕС/, го заложи в дневния ред.
Швеция поема ротационното предателство от 1 януари, а през юли това е Испания. От 1 януари 2024 г. ще бъде Белгия. Според нея в един момент ще се стигне до премахване на единодушното вземане на решения в Съвета, тъй като текстовете са писани, когато никой не е подозирал, че в ЕС ще има 27 държави членки.
По повод руския петрол, Десислава Минчева-Раул смята, че в момента Брюксел е демонстрирал, че няма да налага наказания и е обяснил, че се налагат санкции, за да се намали финансирането на руската война в Украйна.
„Много държави, за разлика от нас, не получиха дерогация. Тези страни имат причини да се оплакват и едва ли биха стояли без нищо да правят, гледайки как държава, която е получила изключение, нарушава правилата.“, отбелязва тя.