Журналистът Димитър Кенаров е решил да сезира прокуратурата за полицейското насилие от нощта след големия протест в София на 2 септември. От Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) уточняват, че в 13:00 часа днес Кенаров и адвокатът му Стоян Мадин ще внесат сигнал в Софийска градска прокуратура за нанасяне на телесна повреда и престъпление по служба.
Припомняме, че Кенаров пострада на 2 септември, докато отразяваше антиправителствени протести. По информация на АЕЖ, в която членува журналистът на свободна практика, Кенаров е бил изтласкан до стената на Президентството, докато е снимал от първа линия как полицията освобождава периметъра пред новата сграда на Народното събрание. Въпреки че е с камера и на маската му има обозначение PRESS, той е бил задържан и влачен през целия площад до стълбите на бившия Партиен дом. По време на задържането си, се е опитал да се легитимира и, по думите му, постоянно е казвал на задържащите го полицаи, че е журналист, но без резултат.
Пред бившия Партиен дом, докато е на земята, е бил ритан многократно от поне двама униформени – повечето удари попаднали в областта на главата и лицето, където са и основните травми. Той крещял, че не може да диша, но това не спряло грубото поставяне на белезници. След това е бил държан няколко часа на тротоара, по-голямата част от времето с белезници. През това време той на няколко пъти е показвал журналистическата си карта и е обяснявал на всеки служител на реда, до когото има достъп, че е журналист. Един от служителите дори е взел картата му, за да я покаже на свой началник, но резултат нямало – картата била върната и Кенаров останал на площада.
В малките часове в четвъртък е бил качен в полицейски микробус, където по думите му, е престоял близо час, тъй като всички районни полицейски управления били пълни. След това е бил откаран в Пето РПУ, където са му дадени да напише обяснения и предупредителен протокол, след което е бил освободен. Въпреки че фактически е задържан с часове, на Димитър Кенаров не е била връчвана заповед за задържане, отказан му е и достъп до адвокат.
Журналистът и преди е имал проблеми, докато отразява протести, но това е било в диктатурата в Беларус на Лукашенко и по време на анексията на Крим, където той бе нападнат в Симферопол от местни сепаратисти, опрели пистолет в слепоочието му и отнели му телефона и камерата.
От АЕЖ остро осъдиха незаконния арест и полицейското насилие и настояха за пълно разследване и наказване на всички замесени, както и за поемане на отговорност от страна на ръководството на МВР. Месец по-късно все още не са ясни резултатите от вътрешната проверка във вътрешното министерство, нито някой е поел отговорност по случая.