Зимата връхлетя Ивицата Газа и много от палестинците, наброяващи близо 2 милиона и разселени от опустошителната 14-месечна война с Израел, сега се опитват да се предпазят от вятъра, студа и дъжда, предаде „Associated Press“. Според хуманитарни работници и местни жители в момента има недостиг на одеяла, топли дрехи и дърва за огрев, а палатките и закърпените брезенти, в които се приютяват семействата, стават все по-износени след месеци на интензивна употреба.
Шадия Айяда, която е разселена от южния град Рафах в крайбрежния район Муваси, има само едно одеяло и бутилка с топла вода, за да предпази осемте си деца от измръзване във вехтата им палатка.
„Плашим се всеки път, когато научим от прогнозата за времето, че предстоят дъждовни и ветровити дни, защото палатките ни се вдигат от вятъра. Страхуваме се, че силно ветровитото време ще събори палатките ни някой ден, докато сме вътре,“, споделя притеснено тя. Жената се опасява, че по това време на годината нощните температури могат да се понижат осезаемо, което излага децата ѝ на риск от разболяване, тъй като не разполагат с топли дрехи. По думи на Шадия, когато семейството е избягало от дома си, децата ѝ са имали само своите летни дрехи на гърба си. Наложило им се е да вземат назаем дрехи от роднини и приятели, за да се стоплят.
Организацията на обединените нации (ООН) предупреждава, че на територията на размирния региона има хора, живеещи в несигурни временни подслони, които може да не оцелеят през зимата. Най-малко 945 000 души се нуждаят от топли дрехи и храна, които са станали прекалено скъпи в Газа, съобщи ООН в свое актуализирано изявление, публикувано миналата седмица. От организацията също така се опасяват, че инфекциозните заболявания, които се увеличиха през изминалата зима, отново ще нараснат на фона на нарастващото недохранване.
Агенцията на ООН за палестинските бежанци, известна като UNRWA, обяви, че е планирала да оказва непрекъсната помощ на местните жители през цялата зима, но помощта, която успява да достигне до територията, е крайно недостатъчна. Това беше потвърдено от Луиз Уотеридж, говорителка на агенцията. Тя обясни още, че през последните четири седмици агенцията е раздала 6 000 палатки в северната част на Ивицата Газа, но не е успяла да ги достави в други части на територията, включително в районите, където се води интензивна размяна на огън. Около 22 000 палатки се намират все още в Йордания, а 600 000 одеяла и 33 камиона с матраци са блокирани в Египет от лятото насам, тъй като агенцията няма израелско одобрение или безопасен маршрут, по който да ги внесе в Газа, както и поради факта, че е трябвало да даде приоритет на крайно необходимата хранителна помощ за уязвимите местни жители. Много от матраците и одеялата са били разграбени или унищожени от климатичните условия и гризачите.
„Международният спасителен комитет изпитва трудности да внесе зимни дрехи за децата, защото трябва да се получат много одобрения от съответните власти,“, разкри Дионна Уонг, заместник-директор на програмите на организацията за окупираните палестински територии.
„Възможността на палестинците да се подготвят за зимата е много ограничена,“, предупреди още Уонг.
Израелската правителствена агенция, отговаряща за координирането на доставките на помощи в Газа, информира в изявление, че Израел е работил активно в продължение на месеци съвместно с международни организации за подготовката на Газа за зимата, включително за улесняване на доставката на отоплителни уреди, топли дрехи, палатки и одеяла на територията. Агенцията също така заяви, че Израел не възпрепятства транспортирането на доставки от Йордания.
По данни на Министерството на здравеопазването на Газа над 45 000 палестинци са загинали по време на войната в Газа. Министерството не уточнява дали се касае за цивилни граждани или бойци, но изтъква, че повече от половината от загиналите са жени и деца. Израелските военни сили твърдят, че са причинили смъртта на повече от 17 000 бойци, без да предоставят доказателства.
Повече полицаи ще следят за реда в моловете и трафика по празниците