Зимбабве изплаща първите компенсации на бели фермери за заграбена земя

Това е първото плащане, което ще бъде извършено в рамките на споразумението за компенсация за 2020 г.

0
28
Земеделска земя
Земеделска земя. Снимка: Wikimedia commons

Правителството на Зимбабве обяви първоначално изплащане на 3 млн. щатски долара (2,3 млн. паунда) на белите фермери, чиито ферми са били конфискувани в рамките на спорна правителствена програма преди повече от две десетилетия, информира „BBC“.

Това е първото плащане, което ще бъде извършено в рамките на споразумението за компенсация за 2020 г., подписано между държавата и местните бели фермери, в което Зимбабве се ангажира да изплати 3,5 млрд. долара (2,6 млрд. паунда) за иззетите земеделски земи.

Хиляди бели фермери са принудени да напуснат земите си, често с насилие, в периода 2000-2001 г.

Изземването на земи имаше за цел да компенсира заграбването на земи от колониалната епоха, но допринесе за икономическия упадък на страната и влоши отношенията със Запада. Плащането, обявено в сряда, ще обхване първите 378 ферми от общо 740, за които са одобрени компенсации. То представлява 1 % от общата сума от 311 млн. долара, отпусната за първия пакет плащания.

Останалата част ще бъде изплатена чрез деноминирани в щатски долари съкровищни облигации, заяви министърът на финансите Мтули Нкубе.

„Един от ангажиментите ни, докато се опитваме да реформираме икономиката на Зимбабве, да изчистим просрочените си задължения, е наистина да компенсираме бившите собственици на ферми, които са загубили стопанствата си по време на програмата за поземлена реформа“, каза той и добави:

„Сега започнахме да изпълняваме това споразумение.“

Хари Орфанидес, един от представителите на фермерите, заяви пред „BBC“, че сега повече фермери са проявили интерес да се включат в обезщетението.

Въпреки това по-голямата част от бившите земеделски производители не са се присъединили към споразумението и все още държат на своите документи за собственост.

Правителството се е съгласило да компенсира бившите собственици на ферми само за „подобренията“, направени върху земята, и е отказало да плати за самата земя, твърдейки, че тя е била несправедливо заграбена от колониалистите. То е дало приоритет на фермите, които са чужда собственост, в рамките на отделни преговори.

През януари Зимбабве започна да изплаща обезщетения на чуждестранни инвеститори, чиито ферми са защитени по силата на двустранни инвестиционни споразумения.

През 1980 г. Зимбабве получи независимост, слагайки край на десетилетията на управление на бялото малцинство. По това време по-голямата част от най-плодородната земя в страната беше собственост на около 4000 бели фермери.

Земеделската реформа е насочена към преразпределяне на притежаваната от белите земя на чернокожи фермери, следвайки политиката от колониалната епоха, когато хиляди чернокожи фермери са били принудени да напуснат земите си, а най-плодородните райони в страната са били запазени за белите.

През 2000 г. тогавашният президент Робърт Мугабе подкрепи нахлуванията в земи, извършени от смесица от правителствени сили и отряди за защита на населението, което предизвика международно осъждане.

Президентът Емерсън Мнангагва, който замени Мугабе в резултат на преврат през 2017 г., се опита да привлече западните правителства, за да възстанови връзките.

Преди това Мнангагва заяви, че поземлената реформа не може да бъде отменена, но се ангажира с изплащането на компенсации като ключов начин за възстановяване на връзките със Запада.

Южноафриканската страна е блокирана от световната финансова система в продължение на повече от две десетилетия, което оставя изпитващата затруднения икономика с огромен външен дълг. Според анализатори плащането на земята е важна стъпка към възстановяване на отношенията със западните държави и избягване на международни присъди срещу Зимбабве.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments