Зимните Олимпийски игри в Пекин започват на фона на COVID-19 и бойкоти

0
39
Олимпийски игри
Олимпийски игри. Снимка: MilanoCortina2026, Facebook

Днес в Китай официално започват най-напрегнатите Олимпийски игри от десетилетия насам, тъй като Пекин е единственият град, който ще бъде домакин както на Летните, така и на Зимните игри. Освен строгите мерки, наложени заради пандемията от COVID-19, събитието е изпълнено с политическо напрежение, предизвикано от твърденията за нарушаване на човешките права и извършените бойкоти от страна на високопоставени лица.

По-голямата част от снега по склоновете, където ще се провеждат олимпийските състезания, е изкуствен. На закрита пързалка, където леденият климат се поддържа от огромни фризери, шестгодишната състезателка по фигурно пързаляне Иий не се интересува от това как Пекин подготвя Зимните игри. Тя просто няма търпение да гледа надпреварата в различните дисциплини. Момиченцето дори не е било родено, когато Олимпийските игри са били проведени за първи път в града, а сега то е вдъхновено от тях.

Много е изтощително, но тя продължава. Няма да си тръгне, докато не се научи да прави всички движения. Тя  просто не се отказва.“, споделя майката на Иий, докато наблюдава провеждането на урок на дъщеря си с треньор.

Според жената това е най-подходящото място, където детето ще се доближи до същността на този спорт. Двете не могат да присъстват лично на никое от събитията. Зимните олимпийски игри се провеждат в Пекин, но почти никой няма да може да отиде на място. Причината е, че в момента Китай е в процес на подновяване на усилията за поддържане на нулево наличие на вируса на своята територия. Затова властите взеха решение да не пускат в продажба билети за широката публика. Поканени са само членове на управляващата Комунистическа партия и висши служители на контролирани от правителството компании, като дори те трябва да се подчиняват на строгите разпоредби.

Забраната за присъствие на зрители на събитието е само част от строгите мерки за превенция на COVID-19 в Китай. Спортистите и длъжностните лица се намират в строго контролирани „балони“, като те нямат право да напускат тези райони по собствено желание. Всички, които пътуват между балоните в официални автомобили или автобуси, са уведомени, че в случай на опит за контакт от страна на гражданин трябва да останат в автомобила си, тъй като не трябва да общуват с външни лица.

По време на тазгодишните Игри не само пандемията ги прави необичайни. Понастоящем има конфронтация по отношение на човешките права в Китай. Високопоставени служители от САЩ, Обединеното кралство и повече от дузина други правителства няма да дойдат на събитието. Китайските лидери и държавните медии разкритикуваха този дипломатическия бойкот, като го определиха като „политизиране„. Баща, който е дошъл да гледа сина си на ледената пързалка, където тренира и момиченцето Иий, споделя същото мнение. Той смята, че Игрите трябва да бъдат посветени само на спорта, без да се смесват с политиката:

Мисля, че спортът си е спорт и не трябва да се смесва с политиката. Игрите са отворени за всички и ние можем да участваме и да гледаме. Политиката си е просто политика.“

Пет думи съставляват официалния слоган на Пекин за 2022 г.: „Заедно за споделено бъдеще“. Този лозунг може да се види на плакати по автобусните спирки и по стените в града. Има го и в пропагандните видеоклипове на държавните медии. Той беше публикуван миналия месец от правителството в Синдзян – мястото, където Китай отрича да е извършвал геноцид над своето уйгурско малцинство.

Съществуват актуализирани правила, които позволяват на спортистите да изразяват своите опасения, но далеч от пистите, склоновете, пързалките и подиумите. Китайските власти предупредиха спортистите, че трябва да спазват китайските закони непрекъснато. Въпреки това Ноа Хофман, който е бивш състезател, смята, че разпространяваната идея, че спортистите са „свободни да говорят“ за масовото лишаване от свобода и така нареченото „ужасяващо“ малтретиране на хиляди мюсюлмански уйгури от малцинствата в Китай, е „просто невярна„.

Китайският лидер Си Дзинпин обеща, че проведените игри ще бъдат безопасни. В много отношения това прилича на една нормална Олимпиада. Това е видно от щафетата с факела в дните преди запалването на огъня, вдъхновяващите думи, изписани в целия град, както и от олимпийските пръстени, които се появяват върху безброй стоки в магазините. Въпреки това напрежението е очевидно. Това са игри, които са повлияни от голямата пукнатина на световната сцена, от едната страна на която е Китай, а от другата – САЩ. Вътре в балона спортистите просто се опитват да продължат да практикуват своите спортове.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments