Служебният министър на туризма д-р Илин Димитров поздрави участниците в 12-я Национален събор на българското народно творчество в Копривщица. По време на официалното закриване на фолклорния фестивал той връчи на кмета на града г-жа Бойка Дюлгярова почетната статуетка на Министерството на туризма „Златна роза“ – стилизиран образ на символа на българския туризъм, съобщиха от ведомството.
„Това забележително и мащабно събитие е ярък пример за това как културно-историческото ни наследство в съчетание с фестивалния туризъм може да даде истински тласък в развитието на един град и да се превърне в негова запазена марка, да му придаде неповторима атмосфера“, подчерта министър Димитров.
Фестивалът датира от 60-те години и се провежда веднъж на пет години, а заради пандемията беше и два пъти отлаган, така че тази година имаме още една причина да се поздравим и да изпитваме удовлетворение от осъществяването му, изтъкна министърът.
По думите му събитието е забележително и с факта, че от декември 2016 г. Националният събор на народното творчество в Копривщица бе вписан в Регистъра на добрите практики за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
Над 7000 участници от цяла България от 5 до 95-годишна възраст представиха своите таланти и традиционна българска музика, танци, обреди, занаяти, костюми – на цели шест сцени в местността „Войводенец“ и в центъра на Копривщица. Паралелно с това към града и района се стекоха около 50 хиляди гости и туристи, почитатели на българския фолклор, култура, история, природа и кухня – гости не само от България, но и от цял свят, за да се потопят в тази неповторима атмосфера.
Пристигнаха творци и певчески групи от Белгия, Нидерландия и Америка, представители на научната общност, които взеха участие в традиционната кръгла маса, с която приключва фестивалът. Тази година тема на научните дискусии е „ХIІ Национален събор на народното творчество Копривщица 2022: тенденции, проблеми, политики“.
В Копривщица министър Димитров припомни, че в края на миналата година градът беше избран от Световната организация по туризъм към ООН, по време на 24-та Генерална асамблея на организацията в Мадрид, за участие в инициативата „Най-добрите туристически селища“ и нейната подкрепяща програма. В състезанието тогава се конкурираха населени места от цял свят с ниска гъстота на населението от максимум 15000 жители.
„Надявам се успешно да продължите да развивате своя капацитет и дадености, за да успеете в най-близко бъдеще да получите и специалния етикет на Световната организация по туризъм към ООН за селище, което е изключителен пример за дестинация за селски туризъм с признати културни и природни ресурси, което съхранява и популяризира ценности, продукти и начин на живот в селските райони и общността и се ангажира с иновации и устойчивост („The ‘Best Tourism Villages by UNWTO’ Label“)“, каза служебният министър. Той увери, че Министерството на туризма ще продължи да съдейства за популяризирането на една от най-отличаващите се български културни дестинации – Копривщица, съобщиха още от ведомството.
Честита награда! Копривщица заслужава и се нуждае от подкрепата на Министерството на културата и туризма! Нека не се конкурират времево, а да допълват културния календар на България съборите в Копривщица, Пирин пее и, в Гела, Рожен и т.н. Това може да се осъществи от двете Министерства. Надявам се и да се преразгледа и програмата на събора, а именно деня и часа на откриването и закриването му.