Зукърбърг: Десет милиона души се присъединяват към приложението Threads

0
105
Приложение
Снимка: Pixabay

Десет милиона потребители са се регистрирали в новостартираното приложение на компанията Meta, известно като Threads, през първите седем часа, съобщи изпълнителният директор на компанията Марк Зукърбърг. Той представи приложението като „приятелски“ съперник на Twitter, който беше закупен от Илън Мъск през октомври.

Експертите твърдят, че Threads може да привлече потребителите на Twitter, които са недоволни от последните промени в платформата. Threads позволява на потребителите да публикуват до 500 знака под формата на текстова публикация и разполага с много функции, подобни на тези на Twitter. Преди пускането му Зукърбърг обяви, че запазването на платформата в „приятелска форма“ в крайна сметка ще бъде ключът към нейния успех. Той коментира още:

„Много повече хора биха предпочели да бъдеш атакуван от непознати в Twitter, отколкото да се отдадеш на фалшивото щастие на скритата болка в Instagram.“

На въпроса дали Threads ще бъде „по-обемно приложение от Twitter“, Зукърбърг отговори: „Това ще отнеме известно време, но мисля, че трябва да има приложение за публични разговори с над 1 милиард души в него. Twitter имаше възможност да направи това, но не го направи. Надявам се, че ние ще го направим.“

Някои от конкурентите на компанията разкритикуваха количеството данни, които приложението може да използва. Според Apple това може да включва здравни, финансови данни и данни за сърфиране, свързани със самоличността на потребителите. Някои потребители също изразиха загриженост, че не е възможно да изтрият профилите си в Threads, без да изтрият и свързания с тях профил в Instagram. По повод на това от мета Meta заявиха пред „BBC“: „В момента не можете да изтриете профила си в Threads, без да изтриете профила си в Instagram. Това е нещо, върху което работим. Междувременно можете да деактивирате профила си в Threads по всяко време. Деактивирането на профила Ви в Threads няма да доведе до деактивиране на профила Ви в Instagram. Деактивирането ще означава, че профилът Ви в Threads, публикациите Ви и взаимодействията с публикациите на други хора няма да бъдат видими.“

Новото приложение вече е на налично за изтегляне в над 100 държави, включително Обединеното кралство, но все още не и в ЕС поради регулаторни съображения.

Как работи Threads?

В Threads публикациите могат да се споделят в Instagram и обратно и могат да включват линкове, снимки и видеоклипове с продължителност до пет минути. Въпреки това някои потребители съобщиха вчера за проблеми при качването на изображения, което подсказва за проблеми в първоначалната версия.

Когато влязат в приложението потребителите виждат поток от публикации, които Meta нарича „нишки“, на хора, които следват, както и препоръчано съдържание. Потребителите могат да контролират кой може да ги „споменава“ и да филтрират отговорите на публикации, които съдържат определени думи. Възможно е също така да се премахват последователи, да се блокират, ограничават или докладват други профили, а всички акаунти, които потребителите блокират в Instagram, автоматично се блокират и в Threads.

Макар Meta да изтъква връзките си с Instagram, медийното отразяване се фокусира върху приликата му с Twitter, като някои инвеститори дори определиха приложението като „убиец на Twitter“.

В събота собственикът на Twitter Илън Мъск ограничи броя на публикациите, които потребителите могат да виждат в платформата на ден, като се позова на екстремното „снемане на данни“. Това беше последният опит на Мъск да накара потребителите да се регистрират в Twitter Blue – абонаментната услуга на платформата. Twitter също така обяви, че популярното потребителско табло TweetDeck ще стане платено след 30 дни. Откакто Мъск пое управлението на компанията, много потребители на Twitter публично изразиха недоволството си от платформата и неговия управленски подход, като изтъкнаха, че не харесват непостоянното му поведение и политическите му възгледи.

Въпреки че Threads ще бъде наличен в Обединеното кралство, той все още не е наличен в ЕС поради съображения, свързани с регулаторната несигурност, особено във връзка със Закона за цифровите пазари на ЕС. Компанията обаче успокои, че проучва възможността за пускане на приложението на пазара в ЕС. Въпросният закон определя правилата за това как големи компании като Meta могат да споделят данни между платформите, които притежават. Споделянето на данни между Threads и Instagram е част от проблема.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments